Öğretmen Diyarı

Okulöncesi Öğretmenlerinin Çaresiz Bırakılmasına Müsaade Etmeyeceğiz

Kocaeli Türk Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Kadın Komisyonu Başkanı Jale Gül Kaçmaz, yaptığı basın açıklaması ile okul öncesi öğretmenlerinin sorunlarını gündeme getirdi.

TES Kocaeli binasındaki basın açıklamasını basın mensuplarına sunan Kaçmaz, “Tüm öğretmenlerin faydalandığı nöbet ücretlerinden onların da faydalanması için elimizden geleni yapacağız. Aynı sınıfta ve aynı program dâhilinde farklı yaş gruplarına aynı eğitimi verme ilkelliğine bir son verilmesi gerektiğini her yerde haykıracağız” diyerek nöbet ücretlerinden okul öncesi öğretmenlerinin de faydalanması için mücadele edeceklerini belirtti.

AİLE SICAKLIĞI HUZURUNDADIR

“Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kendi hallerine terkedilen okul öncesi eğitim ve anaokulu öğretmenlerimizi konuşmak istiyoruz” diyen başlayan Kaçmaz, “Küçük sınıflarda, sınırlı malzemelerle farklı yaş gruplarını eğitebilme adına büyük emekler sarf eden bu değerli öğretmenlerimizin sıkıntılarını, karşılaştıkları sorunları, ihtiyaçlarını ve isteklerini asla duyamazsınız. Teneffüsleri olmadığı için dışarıda hiç göremezsiniz. Sürekli öğrencileriyle beraberdir onlar. Küçük odaları bir aile sıcaklığı huzurundadır” ifadelerine yer verdi.

ÇOK GÖRÜLDÜĞÜNÜN FARKINDA MI

Kaçmaz, “Kendisini, her altı ayda bir idareci atama yönetmeliği yayınlamaya adamış Milli Eğitim Bakanlığımız acaba bu öğretmenlerimizin hiç teneffüsü olmadığını; her yerde kırk dakika olan ders saatinin anaokullarında elli dakika olduğunu biliyor mu? Her gün ve her an gönüllü nöbetçiler olarak görevinin başında olan bu öğretmenlerimize haftada iki saat nöbet ücretinin dahi çok görüldüğünün farkında mı” açıklamaları ile anasınıfı öğretmenlerinin ders süreleri ve teneffüs sorununu da gündeme getirdi.

MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Kaçmaz sendikalarının konuya ilişkin görüşlerini ise “Kocaeli 1 No’lu Şube olarak 8 ilçemizde görev yapan 856 okul öncesi öğretmenimizin farkındayız. Yardımcısı ve ödeneği olmayan imkânsızlıklarda ve fiziki şartların yetersiz olduğu sınıflarda eğitim ve öğretimin çocuklarımızla ilk buluşması olan anaokullarımızı ve anasınıflarımızı, bu kadar yalnız ve çaresiz bırakılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bu vesileyle tüm kamuoyunu çocuklarımızın geleceğine ve onları geleceğe hazırlamak için büyük fedakârlıklar gösteren öğretmenlerimize sahip çıkmaya davet ediyoruz” dile getirdi.

 

Kaynak:www.ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim