Öğretmen Diyarı

OKULLARDA NÖBET KOMEDİSİ VE ÖZ DENETİM

Biz öğretmenler, TDK’nın nöbet tanımlarından yola çıkarak okullarda sıra ile belirli bir süre bir yeri bekleme görevi veya bekleme işini yapıyoruz. Evet, yaptığımız iş bu. Fakat soru şu;

Biz öğretmenler bir yeri sıra ile bekleme işini neden yapıyoruz?
Nöbet tutan bir asker ya da polis dış tehditlere karşı görev alanında bulunur. O vakit soruyu tekrar edersek, biz ne için nöbet tutuyoruz? Hemen hemen bütün okulların dış tehdide karşı güvenlik görevlileri var. Peki öğretmen dış tehdide karşı nöbet tutmadığına göre iç tehdit mi var? Yoksa iç tehdit öğrenciler mi? Aslında öğretmenlere nöbet tutturulmasının iki  temel nedeni var.

Öğrencileri fiziki olumsuzluklardan korumak

İlk neden, okulun fiziki koşullarının uygun olmamasından dolayı öğrencilerin düşme, çarpma vb. sonucu yaralanmalara neden olabilecek tehlikelerin olma olasılığı. Peki olabilecek tehlikelere karşı öğrencilerin zarar görmemesi alınacak tedbirlerle engellenebilir mi? Elbette evet. Okullarda yaşanan kazalar alınacak tedbirlerle engellenebilir. Sıra, masa, kitaplıklardan tutunda, koridor ve lavaboların kullanımına kadar okulun bütün kullanım alanlarında olası kazalara karşı güvenlik tedbiri alınabilir. Gerekirse küçük işletmelerde dahi çalışma zorunluluğu getirilen, iş güvenliği uzmanları okullarda da görevlendirilebilir.

Öğrencilerin birbirlerine zarar vermesini engellemek

İkinci neden ise Öğrencilerin birbirlerine zarar vermeleri ihtimali. Peki bunun nedeni nedir? Öğrencilerin  öz denetim eksikliği olabilir mi? Bence evet. O halde öğrencilere öz denetim ya da öfke kontrolü eğitimini kim verecek?

Öğretmene yüklenen öğreticilik misyonu, yeni sorunları beraberinde getiriyor. Öz denetime sahip eğitimli bireyler yerine, bilgi yüklü dış denetimli bireyler yetişiyor. Okulların öz denetim eğitiminden uzaklaşması içinden çıkılmaz sorunlara neden oluyor. Dr. Thomas Gordon (Eylül 2002), “Sürekli denetleyen yetişkinler arkalarını döndükleri zaman, küçükler denetimlerini kaybeder. Bazen de yetişkin otoritenin kendilerine yasakladıklarını özellikle yapar (sayfa 8)”. Bende bu görüşe aynen katılıyorum. Bu görüş bize sadece nöbet görevinde yapılan kısa vadeli dış denetimin yerine uzun vadeli öz denetim çalışmaları yapılmasının ne kadar da zorunlu olduğunu gösteriyor.

Nöbet görevinin öğretmen açısından sıkıntıları neler?

Dersten yorgun argın çıkan öğretmen, dinlenme saatinde kolluk kuvveti gibi öğrencinin başında duruyor. Öyle ki üst katlarda derse girip, bahçede ya da alt katlarda nöbet görevini yerine getirmeye zorlanıyor. Öğretmenler “nöbet bitti mi hafta bitti” diyor. Akşama kadar ayakta duran birçok öğretmenin akşam evine ayakları şişmiş ya da beli ağrımış vaziyette gitmekte.  Bunların yanında kalabalık okullarda nöbet tutmakta ayrı bir vahim hadise.

İdare tarafından nöbet yerinin değişiminin sürekli bir tehdit aracı olarak görülmesi, nöbet görevini yerine getirirken okul idaresi tarafından oturdukları yerden kameralar aracılığı ile gözetlenmesinin getirdiği psikolojik baskıda cabası. Öğretmenin yaşadığı nöbet sıkıntısını, ödenecek olan nöbet ücretinin hafifleteceğini  düşünmüyorum. Öğretmenin asli görevi olmayan nöbet görevi, zorunlu olarak devam ettirilecek ise hiç olmazsa tıpkı sınav görevleri gibi öğretmenin bireysel tercihine bırakılmalıdır.

Peki Sorumlu Kim?
Yukarıda belirttiğim iki temel nedene dönüp baktığımızda öğretmenlerin nöbet tutmak zorunda kalmalarını gerektiren sebeplerin sorumlusu kim?  Sanırım can alıcı soru bu. Bir süreliğine düşündüğümüzde hepimize cevabı iç sesimiz veriyor. Öğrencinin öz denetimine etki eden herkes. Eğitim politikalarını yönlendirenler, programı hazırlayanlar, program uygulayıcıları, kısacası öğrencinin eğitimine etki eden tüm katmanlar.

O halde okullarda nöbet tutma görevi yukarıda belirttiğim  katmanların görevlerini tam olarak yerine getirememenin sonucu olabilir mi?  Kısacası okullardaki nöbet komedisi öz denetim eğitimleriyle birçok sorun gibi aşılabilir. Öğretmenlerin nöbet görevlerinin olmadığı gelişmiş ülkeler olduğu vurgusunu da yaparak, dış denetimin değil öz denetimin hakim olduğu okulları var edebiliriz. Öz denetim eğitimleriyle sadece nöbet komedisinin değil birçok sorunla baş etme yeteneği kazanacağına inanıyorum.renler, programı hazırlayanlar, program uygulayıcıları, kısacası öğrencinin  eğitimine etki eden tüm katmanlar.

İç denetimlerin sağlanmış olduğu bir toplum ümidiyle…

Kaynak: Dr. Thomas Gordon, Çocukta Dış Disiplin mi? İç disiplin mi? Sistem Yayıncılık, Eylül 2002 Beşinci Basım, sayfa 8, Çeviri Emel Aksay

Kısa Bağlantı : 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim