Öğretmen Diyarı

OKULLARDA EK DERSLER YANLIŞ HESAPLANIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı ek ders ücretlerinin ne durumlarda, nasıl ve ne kadar ödeneceğine yönelik ek ders yönetmeliği yayımlamış olsa da birçok okulda öğretmenlerin ek ders ücretleri yanlış hesaplanıyor. Öyle ki işin içine birde yüksek lisans, doktora ve hafta içi-hafta sonu ücret farkı girdiğinde bu durumlarda oluşan farklar birçok okulda dikkate alınmadan ek dersler hesaplanıyor.

Bilindiği üzere hafta içinde derse giren bir öğretmen eğer branş öğretmeni ise haftada 15 saat maaş karşılığı, geriye kalan ders saatini ise ek ders karşılığı çalışmaktadır. Sınıf öğretmenleri için ise maaş karşılığı 18 saat derse girilerek tamamlanabiliyor. Öğretmenin hafta içi ders sayısına göre alacağı ek ders saati sayısı ise şu şekilde hesaplanıyor. Örneğin haftada 30 saat derse giren bir branş öğretmeninin 15 saati maaş karşılığına, kalan 15 saati de ek ders olarak ödeniyor.

Her 10 saat için planlama sebebiyle 1 ek ders ücreti daha veriliyor. Yani 30 saat derse giren öğretmen 3 saat planlamaya karşılık ek ders alıyor. Rehberlik yapılan sınıf ve sosyal kulüp olması durumunda ise 2 saatte bu göreve karşılık ek ders ücreti ödeniyor. Yani toplamda 15 saat ek ders karşılığı, 3 saat planlama, 2 saat rehberlik olarak haftada 20 saat ek ders ödemesi yapılıyor.

Haftada 20 saat ders giren bir öğretmenin ise alacağı haftalık ek ders sayısı; 5 saat maaş karşılığı+2 saat planlama+2 saat rehberlik olmak üzere toplam 9 saat olarak hesaplanıyor. Haftalık ek ders saati sayısını hesaplanmasının ardından ek ders saat sayısı ek ders ücreti ile çarpılarak aylık ödenecek ek ders ücreti hesaplanıyor.

2016 yılı itibariyle ek ders ücretlerine zam gelmesinin ardından hafta içi ek ders ücreti 10,47 TL'ye yükseldi. Öğretmen hafta içi mesai saati dışında ek derse girdiği takdirde ise bir saatlik ek ders ücreti 11,22 TL ye yükseliyor. Eğer öğretmen destekleme ve yetiştirme kursunu hafta içi veriyor ise hafta içi ek ders ücreti saati ikiye katlanarak, 20,95 TL'ye yükseliyor. Destekleme ve Yetiştirme kurslarına hafta sonu veya gece mesaisinde girilmesi durumunda ise 11,22 TL'lik ek ders ücreti 2 ile çarpılarak 22,45 TL üzerinden ek ders ücretleri hesaplanıyor.

Öğretmenin yüksek lisans yapmış olması durumunda hafta içi ek ders ücreti 11.00 TL, doktora yapan öğretmenin ek ders ücreti 12,05 TL üzerinden hesaplanıyor. Gece , hafta sonu ve tatillerde derse girilmesi durumunda yüksek lisans yapan öğretmenin ek ders ücreti 11,78 TL'ye yükselirken, doktora yapmış öğretmene 12,91 TL ek ders ödemesi yapılıyor.

Bu durumda destekleme ve yetiştirme kursunu hafta sonu yapan yüksek lisans mezunu bir öğretmenin ek ders ücreti 23,57 TL'ye, doktora yapmış öğretmenin ek ders ücreti ise 25,81 TL'ye yükseliyor.  Ancak hafta içi, gündüz gece, hafta sonu ve öğrenim durumu gibi farklar sebebiyle değişen ek ders ücretleri birçok okulda bu farklar dikkate alınmadan hesaplanıyor.

 

 

Örneğin birçok okulda ek ders ücreti destekleme ve yetiştirme kurslarının hafta içi veya hafta sonu yapılıyor olunmasına bakılmaksızın, hafta içi ek ders ücretinin iki katı üzerinden ödeniyor. Oysa ki destekleme ve yetiştirme kurslarının mesai saatleri dışında verilmesi durumunda gece ek ders ücretinin iki katı üzerinden hesap yapılarak ek ders ödemesi yapılması gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığının ek ders konusundaki bu karmaşayı gidermek adına acilen bu konuyu belli bir standarda bağlaması, ek ders hesaplanmasında kolaylık sağlayan ve her okulda kullanımı mecburi olan bir modül oluşturulması ve tüm okulların bu modülü kullanarak öğretmenlerin ek ders ücretlerini hesaplaması gerekiyor. Aksi takdirde girdikleri dersler birebir aynı olduğu halde aynı ücreti alamayan birçok öğretmenin hakkı yenilmeye veya hakkından fazla ücret ödenmeye devam edilecektir.
 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim