Öğretmen Diyarı

Okul Öncesi Öğretmenliğine Alan Sınavı Geliyor

Okul Öncesi öğretmenleri için 2015 yılı itibariyle alan sınavının geleceği iddia ediliyor.

Bilindiği üzere öğretmen atamaları için kullanılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) P10 puanı, 2013 yılı itibariyle alan sınavının gelmesi sebebi ile P121 puanına dönmüştü. 2014 yılı itibariyle Rehber öğretmenlerine ve Sınıf öğretmenlerine alan sınavı gelmişti. 

 KPSS P121 puanı Genel Yetenek Genel Kültür testi, Eğitim Bilimleri testi ve ÖABT testlerinin ortalaması ile oluşturuluyor. KPSS P121 puanına GYGK testi %30, Eğitim Bilimleri testi %20 ve ÖABT testi %50 ağırlıklı olarak etki ediyor. GYGK'de toplam 120, Eğitim Bilimlerinde toplam 80 ve ÖABT de ise 50 soru bulunuyor. KPSS ve ÖABT'de toplam 250 soru bulunuyor ve adaylar 3 oturuma giriyor.

 

 2014 itibariyle 18 branşa uygulanan alan sınavının 2015 yılında bir branşın daha eklenmesi ile 19'a çıkarılacağı iddia ediliyor. Geçtiğimiz aylarda da ''Okul öncesi öğretmenlerine 2015 yılında alan sınavı (ÖABT) gelecek mi?'' sorusu gündemi uzun bir süre meşgul etmişti.

 

 Edinilen bilgiye göre 2015 yılı için Okul öncesi öğretmenlerine alan sınavı getirildi fakat resmi duyuru henüz yapılmadı. Yine bir diğer iddiaya göre 20 Ocak'tan sonra resmi duyuru yapılacak ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2015 yılı ve sonraki yıllar için Okul öncesi öğretmenlerine hangi derslerden, konulardan hangi ağırlıkta soru yönelteceği ile ilgili duyuru yapacak. Öte yandan geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi alan sınavının gelmesi ile öğretmen adayları ne ile karşılaşacaklarını kestiremedikleri ve ÖSYM'nin kimi zaman konu dışına çıkmasından dolayı tedirginlik yaşıyor. 2013 ve 2014 yılında ÖABT'ye giren öğretmen adayları bu sınavda soru sayısının az olması ve geniş kapsamlı olmasından dolayı ''Şans'' faktörünün etkili olduğunu belirtiyor.

 

 Okul Öncesi öğretmenlerine uygulanması öngörüldüğü iddia edilen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) için somut veriler, detaylar, açıklamalar ve duyurular önümüzdeki haftalarda belli olacak. 

 

 

kaynak: Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim