Öğretmen Diyarı

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Çalışma Saati Sorunu

 

 Çalışan anneleri rahatlatmak için tam gün eğitim yapılan Anaokullarında mesai saatinin 08:00-17:00 olarak değiştirileceği ile ilgili haberler internet sitelerinde yer aldı. Tam gün eğitim verilen kurumlardaki ders saati mesai saati ile uyumlu hale getirilecek. Biri bunun nasıl yapılacağının ayrıntılarını anlatsa… Anaokullarında her sınıf için iki öğretmen mi görevlendirilecek yoksa okul öncesi öğretmenlerinin ek ders ücretlerine bir ayar mı çekilecek? Velilerin talebi üzerine etüd yapılarak zaman doldurulacak ise bu zaten yeni bir şey değil! Yeni bir uygulama getirilecekmiş gibi kamuoyuna sunmak, konuyu bilmeyenleri kandırmaktan başka bir şey değildir. Öğretmenler isterler ise kulüp çalışması yapabiliyorlar. Bu gün tam gün eğitim yapılan ana okullarında 42 ders saatı(28 saat) eğitim veriliyor. Aslında fazla fazla… Bir haftada günlük 9 saatten düşünürsek, 45 saat var. Bir öğretmenin teneffüs arası vermeden ful haftada 45 saat derse girmesi zor gibi görünüyor. Anaokullarında 17 saatlik bir açık var. Buda haftalık 25 ek ders saatine denk gelmektedir.
Çalışan anneler açısından baktığınızda ise sorun büyük! Saat 15:00’te tam gün eğitim yapılan kurumlarda çocuklar evlerine gönderiliyor. Düşünün saat 08:00 de çocuk kuruma geliyor, 7 saat bir öğretmenin nezaretinde eğitim görüyor. Okul öncesi öğretmenler 20 kadar çocukla başlarından ayrılmadan mesai tüketiyor. Öğle izni, teneffüs gibi bir izinleri de yok! Veliler açısından da çalışma saatleri bitmeden çocuklarını almak zorundalar. Bu durum öğrenci velileri açısından da sorun teşkil ediyor. Veli taleb etse bile öğretmen etüd çalışması yapmak istemeyecektir. 9 saat ara vermeden çocuklarla ilgilenmek hiç te kolay değil.

Çalışan anneleri rahatlatmak açısından tedbirler almak güzel. Ancak, okul öncesinde görev yapan öğretmenlerin çalışma şartlarını da tekrardan gözden geçirmek gerekir. Tam gün kurumlarda verilen 27 saat ek ders ücretini arttırmak yeterli değildir. Özellikle bağımsız anaokullarının iş yükünü rahatlatmak gerekir. Bunun bilinen tek yolu anaokullarında KADROLU ABLALIK sisteminin getirilmesidir. Bir sınıfa usta öğretici ile öğretmen birlikte girmelidir. Dinlenme imkânı bulmayan öğretmenler dinlenebilmelidir. Nefes almadan 7 saat bir sınıfta bulunmak okul öncesi öğretmenlerin en büyük sorunudur. Diğer öğretmenler 40 dakika ders yaparken okul öncesi öğretmenlerinin ders saati kavramı yoktur.

Bu hususta çalışma yapanlara tavsiyemiz bağımsız anaokullarına gitsinler. Ama Ankara’da , İstanbul’da değil! Şanlıurfa’ya bir gelsinler! Oradaki öğretmenlerin sorununu çözmeden çalışan annelerin bu sorununu çözmeleri mümkün değildir. Bu vesile ile gündeme gelecek okul öncesi öğretmenlerinin sorunlarının da çözüleceğini ümit ediyorum.


Hüseyin AKAY


 

Haber Kaynağı: onceokuloncesi.com

 

       

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim