Öğretmen Diyarı

Okul Öncesi Öğretmenleri Ne İş Yapar?
Öğretmenlik mesleği tüm eğitim kademelerinde sorumluluk düzeyi yüksek ve çok fedakârlık isteyen bir meslektir. Okul öncesi öğretmenleri de eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürürken çeşitli sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu sıkıntıların bir kısmı sistemsel bir kısmı da ön yargılardan kaynaklanmaktadır. Toplumun gözünde ve hatta diğer öğretmenlerin gözünde bile okul öncesi öğretmenliği çok basit(!) ve rahattır.(!)

Şimdi bir okul öncesi öğretmeninin eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürürken yaşadığı sıkıntıları inceleyelim.

1. Okul öncesi öğretmenliği rahattır. Çocuklara oyuncakları verirsin oynarlar, çizgi film açarsın izlerler.
Aksine okul öncesi öğretmeninin aldığı sorumluluk belki de tüm branşlar içinde en üst düzeydedir. Çünkü veliler en sevdiği varlıklarını, çocuklarını, güvenerek teslim ederler. Okul öncesi eğitimde günlük planlar hazırlanır ve her etkinlik sırasıyla yapılır. Yani okul öncesinde de günlük ve aylık plan vardır. İlkokulda olduğu gibi okul öncesinde öğretmen kılavuz kitabı yoktur. Okul öncesi öğretmeni günlük planını hazırlarken öğrencilerin yaşadıkları çevreyi, yaş grubunu, materyal durumunu ve imkânını göz önünde bulundurarak etkinliklerini planlar. Ayrıca bu yaş grubundaki öğrenciler, çoğu şeyi yardımsız yapamazlar ve bunun içindir ki öğretmen sürekli yanlarında olmalısı gerekir. Bunların yanında okul öncesi öğretmeni yardımcı personel, aidat, fotokopi, kıyafet vs. gibi sorunlarla boğuşmaktadır.

2. Herkes okul öncesi öğretmenliği yapabilir.
Okul öncesi öğretmenliği de bir branştır. Yani uzmanlık gerektirir. Her öğretmenlik alanında olduğu gibi okul öncesi öğretmenleri,  okul öncesi dönem çocuklarının gelişim özelliklerinden, öğrenme süreçlerine kadar bir dizi pedagojik eğitimden geçerek mezun olurlar.

3. Okul öncesi öğretmenliği bakıcılıktır.
Okul öncesi öğretmenliği bakıcılık değildir. Bir üst maddede belirttiğimiz gibi okul öncesi ayrı bir uzmanlık alanıdır. Ve bu öğretmenler sadece eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmekle yükümlüdürler.

4. Okul öncesi öğretmenleri istediği zaman sınıfı bırakıp teneffüse çıkabilir.
Okul öncesi öğretmenlerinin yasal olarak teneffüs hakkı yoktur. Diğer öğretmenlerin teneffüslerde yaptıkları gibi çay içmek, lavaboya gitmek, öğretmenler odasında oturmak gibi eylemler okul öncesi öğretmeni için sıkıntılı olmaktadır.

Yukarıdaki maddelerde okul öncesi öğretmenleri hakkındaki bazı ön yargılar belirtilmiştir. Bu ön yargıların oluşmasında biz okul öncesi öğretmenlerinin de payı büyüktür. Bu ön yargıyı toplumun gözünden yok etmek için eğitim-öğretim faaliyetlerimizi daha dikkatli uygulamalı ve mesleğimizin önemini her ortamda dile getirmeliyiz.

Sonuç olarak okul öncesi öğretmeni, çocukların sağlığından, beslenmesinden, eğitiminden, kısacası öğrencinin her şeyinden sorumludur ve bunu yapmaktan gurur duyar.

Gönderen: Kategori: 
Anahtar Kelimeler:
Okul öncesiöğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim