Öğretmen Diyarı

Okul öncesi öğretmenleri isyanda...

Okul öncesi eğitim,zorunlu olmamasına ragmen okul öncesi eğitime önem veren velilerin servisle yakın köylere anaokuluna çocuklarını göndermiş olmaları okul öncesi eğitimin öneminin anlaşılmış oldugunu gösteriyor.
Taşımalı eğitimle ,anaokuluna gönderen veliler bulunmakta buda okul öncesi eğitime verilen önemin günden güne arttıgını göstermiş bulunmaktadır. 
Okul öncesi eğitimin zorunlu olmamasını, okul öncesi zorunlu olunca,veli yaş grubu küçük taşımalı eğitime izin vermez denilip geçiştirilmesi üzücü bir durum,5.5 ilkokul zorunlu diye taşımalı eğitime karşı çıkmayan veli,okul öncesi eğitimde mi taşımalı eğitime karşı gelcek?
Bu ülkede velilerin istekleri gözönünde bulundurulsaydı, eğitim çok ileri giderdi.Okul öncesi eğitimin yeni eğitim sistemine ne zararı olcakdı ki okul öncesi eğitim zorunlu proje durduldu.
Eğitimin yükünü okul öncesi eğitim hafifletecekti. 197 ülkede okul öncesi sonuncu sırada bulunmaktadır.Her köye bir çok ekonomik olan, pragfabrik sınıf açılabilir,Fiziki alt yapı deniliyordu,8 ay önce dogu-batı eşitlik prohesi için anaokulu için bagış kampanyası yapılacaktı.
Ögrenci az olunca tek bir merkez köye taşımalı eğitim yapılabilir .Köyler arasında çok mesafe yok geneldeBazı köylerde Tasımali eğitimle anasınıfına gidenöğrenciler buşunmaktadır..5.5 yaş bir çocugu? ikokula veli yaşımalı eğitime gönderdiyse,okul öncesi zorunlu olsa yine gönderir. 
Masraf olur, veli göndermez mantıgıyla bakmak yanlış olur. 2009 da başlayan okul öncesi zorunlu proje 2014 te tamamlanacaktı ama;2012 de 3.yılında durdu.40 bin mezun var sınava 34 bin kişi girdı.
Yazık umutlarımıza ve emeklerimize.2016 olcak okul öncedi eğitim alanında hala bir gelişme yok. 2012 de bir gecede proje durdularak umutsuzluga sürüklenen okul öncesi öğretmenliği mezunlarını düşünmek gerektigini düşünüyorum.
Yeni eğitim sisteminin gelmesiyle okul öncesi eğitim öğretmenlerinin elinden hem 6 yas hem 5 yaş alınmış olup okul öncesi öğrenci sayısı ve okul öncesi öğretmen alımı azalmaktadır. 
Okul öncesi egitimin yeni eğitim sitemine faydası çok olurdu.Yeni eğitim sistemin gelmesiyle birden gereksiz görüp projeyi durdurmaları üzücü bir durum.
Okul öncesi zorunlu Projeye güvenip bu bölümü okuyan okul öncesi öğretmen adayları maduriyetinin giderilmesi için,okul öncesi eğitimin zorunlu olmasını bekliyorlar.
Okul Öncesi Öğretmenleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim