Öğretmen Diyarı

Okul öncesi öğretmeninin fendi, rehber öğretmeni yendi.

Okul öncesi öğretmeninin fendi, rehber öğretmeni yendi

 

 

 

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı geçen hafta okulların norm kadroları ile ilgili; 1999’da ilki yayınlanan ve daha sonra defalarca güncellenen yönetmeliği kaldırarak yeni bir Norm Kadro Yönetmeliği yayınladı.

 

 

 

Bu yönetmelikte dikkat çeken belli başlı değişikliklerden birisi de bağımsız anaokullarından rehber öğretmen normunun kaldırılması oldu.(Gerçi bakanlık bu branşın adını rehberlik olarak değiştirmişti ama belli ki bu yönetmeliği hazırlayanların bundan haberi yok)

 

 

 

Biz de bu konuyu merak ettik ve bakanlıktaki bazı uzman ve bürokratlara bu değişikliğin sebebini sorduk. Aldığımız cevapları duyunca da gerçekten çok şaşırdık. Çünkü anaokullarından rehberlik normunun kaldırılmasının bilimsel nedenlere dayandırıldığı ciddi cevaplar bekliyorduk.

 

 

 

Şimdi aldığımız cevapları sıralıyorum;

 

-Okul öncesi öğretmenleri rehber öğretmen idareci istemiyor.

 

-Anaokullarının müdür ve müdür yardımcıları rehber öğretmenlerle doldu.

 

-Rehber öğretmenler yüzünden okul öncesi öğretmenleri idareci olamıyor,

 

-Vb., …..

 

-Böylece sürüp gidiyor.

 

 

 

Gördüğünüz gibi öğrencilerin bireysel gelişimleri üzerinde rehber öğretmenlerin etkisi üzerine bilimsel bir cevap yok. Rehber öğretmen anaokullarında faydalı mı?, etkili mi?, gerekli mi?, bunlar hiç konuşulmuyor, araştırılmıyor.

 

 

 

Çünkü tek sorun idarecilik, okul öncesi öğretmenleri idareci olsun diye, yüzlerce rehber öğretmeni norm fazlası haline getirildi. Bunun sebebi de bakanlık bürokratları üzerinde idareci olmak uğruna mahalle baskısı kuran okul öncesi öğretmenleri ve bu baskıya boyun eğen bürokratlar.

 

Kısacası başta yazdığımız gibi;

 

Okul öncesi öğretmeninin fendi, rehber öğretmeni yendi.

 

 

Kaynak: "www.kamupostasi.com"

kamupostasi.com özel haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim