Öğretmen Diyarı

Öğretmenlik Nedir? Maaşı, Tatili, Ek Dersi, Doğu Görevi Süresi…

Öğretmenlik Nedir? Maaşı, Tatili, Ek Dersi, Doğu Görevi Süresi…
Öğretmenlerin yıl boyunca yaptığı tatiller, memurların ve kamuda çalışan diğer personellerin gündemini daima meşgul etmiştir. Öğretmenler dışındaki kamu personelleri öğretmenlerin 3 ay yazın, 15 gün kışın tatil yaptığını, yarım gün çalıştıklarını, boş günlerinin olduğunu söylese de pratikte işleyiş tam olarak böyle değildir.

Her mesleğin kendine özgü işleyişi, kendi çalışma şartları, zorlukları, mesai saati ve izin sistemi vardır. Bu anlamda her meslek kendi içerisinde değerlendirilmeli, eğer meslekler illa karşılaştırılacak sa da bu meslekler her açıdan objektif bir şekilde karşılaştırılmalıdır. Bu sebeple öğretmenlik mesleğine hep birlikte bir göz atalım.

Öğretmenlik mesleğinin tanımı?
1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu‘nun 43. Maddesine göre öğretmenliğin tanımı şu şekildedir: Öğretmenlik, devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir.

Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere öğretmenlik mesleği bir “ihtisas” mesleğidir, yani uzmanlık gerektiren bir meslektir. Eğitim fakültelerinden mezun olanlar veya fen edebiyat fakültelerinden mezun olup öğretmenlik formasyonu alan herkes KPSS’ye girdikten sonra başarılı olursa öğretmen olabilir.

Öğretmenlerin zorunlu hizmet süresi (doğu görevi) ne kadardır?
Şark görevi veya doğu hizmeti olarak da bilinen zorunlu hizmet süresi öğretmenlerin görev yaptıkları bölgeye ve okula göre değişmektedir. Bazı okullarda bu süre 3 yıl iken bazılarında 7 yıla kadar uzamaktadır. Bu tamamen öğretmenin gittiği okula göre değişir.

Öğretmenler ne kadar maaş alıyor?
Bekar ve göreve yeni başlayan bir öğretmen bugün ortalama 2.500 TL civarında girdiği 15 saat haftalık ders karşılığı maaş alır. Haftalık girdiği ders saati 15’i geçtiği anda girdiği her ders saati başına 10 TL’ye yakın bir ücret alır. Buna da ek ders ücreti denir.


 
Her öğretmen ek ders ücreti alır mı?
Her öğretmen maalesef ek ders ücreti almaz. Genellikle öğretmen ihtiyacının fazla olduğu küçük şehirlerde ve ilçelerde öğretmen fazla derse gireceği için ek ders ücreti alır. Ancak büyükşehirlerde zaten öğretmen fazlalığı olduğu için öğretmen ek ders ücreti alamayacak ve sadece maaş ile geçinmek durumunda kalacaktır. Bu da 20 yıllık bir öğretmenin 2700-2800 TL gibi bir ücretle geçinmesi demektir.

Öğretmenler yılda kaç ay / gün tatil yapar?
Öğretmenler kışın 15 gün tatil, yazın da 2 ay tatil yapar. Öğretmenler okul kapandıktan 15 gün sonrasına kadar seminer vazifesini icra etmek için okula gelir. Ayrıca okullar açılmadan 15 gün önce de yine seminer faaliyetlerine katılmak için okula gelir. Yani 1 Temmuz ile 1 Eylül arası öğretmenlerin yaz tatilidir.

Okulların eğitim öğretim süreleri belirlenirken yurdun tüm kesimi için ortak bir takvim çıkarılır. Merkeziyetçilik ve eşitlik ilkesi gereği Hakkari’nin köyündeki öğrencinin okula başlama ve gidiş süresi ile Ankara’nın göbeğindeki bir öğrencinin okula başlama ve gidiş süresi eşit olmalıdır.

Türkiye bir tarım ülkesidir. Tarımsal faaliyetler de genellikle haziran ayında başlar ve eylül, ekim ayının sonuna doğru azalır. Kırsal kesimde birçok aile okul çağındaki çocuklarını da tarımsal faaliyetlerde çalıştırdığı için okula devam sıkıntı olmaması adına okul takvimi buna göre belirlenir.

Kaynak:www.kamusaati.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim