Öğretmen Diyarı

Öğretmenlik Mezunlarından MEB Önünde Şarkılı Eylem

İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Beden Eğitimi ve Eğitim Fakültesi mezunlarından oluşan grup, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde eylem yaptı.
İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Beden Eğitimi ve Eğitim Fakültesi mezunlarından oluşan grup, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde eylem yaptı.

Fen fakültelerine, ilahiyat bölümlerine sınırlı formasyon hakkı verilmesine tepki gösteren atanamayan öğretmen adayları, 'Arkası gelmez dertlerimin bıktım illallah bize de bir gün kader güler, güler İnşallah' şarkısını hep birlikte seslendirerek, dertlerini yetkililere aktarmaya çalıştı.

Grup adına basın açıklaması yapan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Din Kültür ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği mezunu Muhammed Durmaz, yaklaşık 2 hafta önce Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) yaptığı açıklamada 15 bin formasyon verilecek bildirgesinden sadece 9 gün sonra yetkinin tamamen üniversitelere verilmesinin ve sınırsız formasyon tanınmasının çelişkiden ibaret olduğunu vurguladı. Durmaz, “YÖK, iletişim hattını aradığımızda ise böyle bir şeyin olmadığını yetkinin tamamen YÖK'te olduğunu söylemektedirler. Fakat üniversiteler ise formasyon sayılarını kafalarına göre belirleyerek bu işi sadece para için yaptıklarını gözler önüne sermektedir.” dedi. 

2014 Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre atama bekleyen öğretmen sayısı 154 bin iken 2015 sonu bu rakam 450 bini bulduğunu kaydeden Muhammed Durmaz, şunları kaydetti: “Yaklaşık 240 bini formasyon alan bireylerdir. 2014’teki veriler 154 bin iken 2016 sonundaki rakamları tahmin edebiliyor musunuz? Bu rakamlar 2016 sonunda yaklaşık 600 bini hatta bu şekilde devam ederse hedef bir milyona doğru gidecek. Peki ülkemizde daha kaç işsiz öğretmen adayı olması gerekiyor bu sistemin değişmesi için.” 

"İLAHİYAT MEZUNLARI, İMAMLIK, VAİZLİK, KUR-AN ÖĞRETİCİLİĞİ YAPABİLİYOR" 

İlahiyat bölümü okuyan öğrencilerin Diyanet İşleri Kurumu bünyesinde imam hatiplerdeki meslek dersi hocalığı imamlık, vaizlik, Kuran kursu öğreticiliği gibi geniş bir yelpazede istihdam edildiğine vurgu yapan Durmaz, “İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği okuyan bireyler diyanet işleri kurumu bünyesinde çalışamazken bu kişiler formasyon alarak bizden hak olarak daha üstün hale gelmeleri çok komiktir. Ayrıca ilköğretim matematik öğretmenliğinde bölüm önceliği var iken ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği bölümünde hala okuyan 3. ve 4. sınıflar varken bölümümüze ilahiyatın da tercih yapabilmesi oldukça yanlış bir karardır.” açıklamasını tamamladı.

Kalabalık öğretmen adayları, protestonun ardından olaysız şekilde dağıldı. 

 

Kaynak: Haberler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ayse 2 yıl önce

MEB'in eğitim fakültesi mezunlarının, DKAB'nin ve Beden Eğitimi ögretmenligi mezunlarının sesinin duyacağını düşünüyorum.

Avatar
veysel yyü 2 yıl önce

Dkab da Öncelik hakkimiz elbet alırız
Adaleti. Adalet partisinden istiyoruz (!)

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim