Öğretmen Diyarı

Öğretmenlik Hakkında Bilinen 5 Büyük Yanlış ve Gerçekler

 

Yanlış 1 : Öğretmenlerin bol bol tatili vardır. 365 günün yalnızca 65 gününde falan çalışırlar..


Doğrusu : Öğretmenlere öğrenci gözüyle bakılmasından kaynaklanan yanlışlardan birisi. Sanıldığı gibi öğrenciye tatil olan tüm günlerde öğretmenler de tatil yapmaz. Yaz tatili 3 ay değil 2 aydır. Diğer tatil günlerinde ise öğretmen nöbetçi olabilir ya da bir seminere kursa vs katılıyor olabilir.


Yanlış 2: En düşük maaşlı öğretmen 3000 TL alır üstüne bir de ek ders ve özel dersi falan ekleyince 5000 TL geliri olur.


Doğrusu: Mesleğe yeni başlayan bir öğretmenin maaşı yaklaşık 2000 TL’dir. Üstelik bu maaş üzerinden çoğu kimsenin bilmediği kesintiler yapılır. Ek ders ücretini çoğu öğretmen alamaz. Alsa dahi 1 saat ek ders ücreti 50 tl değil 8-9 TL’dir. Özel ders verebilme imkanını ise sadece Matematik, İngilizce gibi birkaç şanslı branş öğretmeni bulabilir.


Yanlış 3: Öğretmenlik kolay bir meslektir. Yata yata para kazanılır. Başını sallarsın maaşını alırsın.


Doğrusu: Bu tür şeyleri hala söyleyenler varsa doğrudan bize gönderin . Memurunhaberi.com olarak ağzının payını vereceğiz. :)


Yanlış 4: Ne var işte canım okulda saatini dolduruyor, ay başında maaşını alıyorsun.


Doğrusu: Okul öğretmenlik mesleğinin sadece görünen yüzüdür. Esas iş yükü evde ve çevrede başlar. Sınav kağıtlarının okunması, gerekirse sorunlu öğrencinin velisiyle görüşülmesi vb. birçok detay öğretmenliğin perde arkasındaki stres dolu vakitlerdir.


Yanlış 5 : Senin maaşını vergilerimle ben veriyorum; benim çocuğum aslında çok zeki ama öğretmeni ilgilenmiyor.


Doğrusu : Elbetteki tüm öğrenciler olağandışı bir şekilde zeki ve başarılıdırlar. Ancak öğretmenin görevi öğrencinin bu zekasını geliştirmek ve başarısını artırmak için yol gösterici olmaktır. Öğretmen öğrencinin beynine bilgi enjekte edemez. Öğretmen robot ya da bilgisayar programı değildir.


Bu maddeler sonsuza kadar çoğaltılabilir. Ancak biz burada temel bazı konulara değinmek istedik. Farklı mesleklere biraz empatiyle yaklaşabilmek için bu kadarı yeterli olacaktır herhalde.


Kaynak:www.memurunhaberi.com 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim