Öğretmen Diyarı

Öğretmenliği Bıraktı İş Dünyasının Başarılı İsimlerinden Oldu

Mehmet Emin DEĞER öğretmenlik hayatını sonlandırıp ticaret hayatına atıldıktan sonra iş dünyasının sayılı kişilerinden olur ama eğitime verdiği desteği de kesmez.Okul yaptıran DEĞER eğitim ve kültür, dayanışma vakfı ile eğitime katkıda bulunmaya devam ediyor.

15 Ekim 1953 yılında Mardin'in Yolbaşı Köyünde dünyaya gelen Mehmet Emin DEĞER yaşadığı köyde okul olmadığı için ilkokulu evlerine 3 km uzaklıktaki Gülharin Köyünde okumak zorunda kalır. Lise öğrenimini  Mardin İmam Hatip Lisesinde tamamlar ve Mardin Eğitim Enstitüsünde öğretmenlik eğitimi alarak öğretmen olur. Eğitim Enstitüsünde eğitimini alırken aynı zamanda 2 sene boyunca mardindeki camileri ve imamları teftiş etme görevini de üstlenmiştir.

 

Öğretmenliğe Başlarken Köyüne Okul ve Lojman Yapılmasını Sağlar  

 

Doğduğu köyde okul olmadığı için başka köyde ilk öğrenimini almak zorunda kalan DEĞER dönemin milli eğitim müdürüne bizzat başvurarak doğduğu köye ilkokul ve lojman yapılmasını ister ve taleplerinin sonucunu da alır. İki ay içerisinde bir ilkokul ve birde lojman yapılır. Böylece  Mardin Eğitim Enstitüsünü bitirir bitirmez kendi köyünde ilk öğretmenlik hayatına başlamış olur. Köyde Okuma Yazma Bilmeyen Kız Çocuklarının okumaları için büyük emek verir; Ayrıca köydeki öğretmenliği sırasında köyün 13-14 yaşlarındaki okula gidememiş kız çocuklarının okula kaydını yaptırarak okul çağındaki tüm çocukların okuması için çalışır.

 

Öğretmenliği Bırakıp Uluslararası nakliyat Firmasını Kurarak İş Dünyasına Adım Atar 

 

1981 yılında ticaret hayatına atılma kararı alan Mehmet Emin DEĞER askerlik görevini Erzincan'da bitirdikten sonra İskenderun'da uluslararası nakliyecilik firması kurar  ve 26 yaşında iş dünyasına ilk adımını atar. 35 yıllık ticari hayatında iş dünyasındaki başarılarını arttıran DEĞER Türkiye-Irak Dostluk Derneği başkanlığını da yapar.DEĞER GROUP'u kuran Mehmet Emin DEĞER  Uluslararası nakliyat şirketinde yakaladığı başarıyı MARTU  Gaz Beton Ortaklığı,Angiad A.Ş ortaklığı, UN RO-RO kurucu ortaklığı, Ankara Lojistik Üs ortaklığı, Lojistik Üsse ortaklığı ile iş dünyasındaki başarılarını sürdürür ve  Türkiye ekonomisine büyük katkıda bulunmaya devam eder. Kurduğu DEĞER GROUP 2005 yılı ilk 500 ihracatçı sıralamasında 289. Firma olarak resmi kayıtlara geçti.

 

İş Dünyasına Atıldıktan Sonra da Eğitime Desteğini Devam Ettirdi  

 

Daha öğretmenliğe başlarken kendi köyüne okul ve lojman yapılmasını sağlayan DEĞER iş dünyasına atıldıktan sonra hiçbir zaman eğitimi unutmadı.2004 yılında Mardin-Kızıltepe de 12 derslikli ilköğretim okulu yaptırdı. MAREV(Mardin eğitim ve kültür, dayanışma vakfı) için çalışmalar yapmış ve birçok gayreti ile eğitime çokça desteği olmuştur .

DEĞER GROUP CEO'su Oğlu Abdullah DEĞER İki Dönem ANGİAD (Ankara Genç İş Adamları Derneği) Başkanlığı Yaptı 

 

Türkiye'deki ilk 500 ihracatçı firmalar arasında bulunan DEĞER GROUP' UN yöneticilerinden olan Mehmet Emin DEĞER'in oğlu Abdullah DEĞER ANGİAD (Ankara Genç İş Adamları Derneği) 10 ve 11. Dönemlerinde başkanlık görevlerini üstlendi.

 

kaynak: mebpersonel.com - özel haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim