Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLERİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Rotasyon kabusunun iptal edilmesiyle birlikte, toplu görüşmelerde elde edilen kazanımlar öğretmenlerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.
Rotasyon iptalini sevinçle karşılayan eğitim camiası 2015-2016 eğitim öğretim yılına toplu sözleşme mutabakatındaki birçok kazanım nedeniyle yüksek moral ile başlamışlardır. Öğretmenler 2015 Toplu Görüşme neticesinde 2016 yılının ilk ayından itibaren; Bakanlıkça düzenlenecek sınavlarda 45 TL yerine 120 ve fiilen tutulacak nöbet karşılığında haftada 2 saat (2017 yılından itibaren 3 saat) ek ders ücreti alacaklar.
 
Daha önceki kazanımlarda da, 14/08/2013 tarihli ve 28735 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara ilişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşmenin "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna ilişkin Toplu Sözleşme" bölümünün 2’nci maddesinde;  ‘Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.’ hükmüne yer verilmiş ve bu hüküm doğrultusunda kar tatili, seçim vb. durumlarında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler, aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılmakta yani herhangi ücret kesintisi ile karşılaşmamaktadırlar.
 
Öte taraftan milli bayramların hafta içine denk geldiği günlerde ise törenlerde görevli yönetici ve öğretmenlerin ek ders ücretleri de Ek Ders Yönetmeliğinin  ‘İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar’ hükmü gereğince görevlerini yapmış sayılmaktadırlar. Yani ek ders ücret hesaplaması yapılırken yöneticiler okula gelmiş öğretmenler ise derse girmiş gibi işlem yapılmaktadır.
 
Yakın zaman içerisinde ise, dershanelerin kapatılması ile birlikte açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında görevli öğretmenler ücretlerini, torba kanun ile yüzde yüz artırımlı almakta ve ortalama olarak 500-700 TL ek gelir gelir elde etmektedirler.
 
Tüm bu maddi gelişmelerin yanında Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI’nın, 01/10/2015 tarihli talimatı doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürleri, eşlerin aile bütünlüğünü sağlayabilmek maksadıyla, araya eş dost tanıdık koymaya gerek kalmaksızın görevlendirmeler yapmışlardır.
Son olarak da İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Hamza AYDOĞDU’nun Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, alan değişikliği beklentisi içerisindeki öğretmenlere, Bakanlığın daha önceki alan değişikliği açıklamalarının yanlış anlaşıldığını belirterek, adeta alan değişikliği için müjdeyi vermiştir.
 
 
 
 
Kaynak: memursesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hasan 2 yıl önce

Eski haber hep öğretmen maaşına göz dikin 50 saat ders ve hwrsinifta 35 öğrenciyle uğraştığını hiç yazmayın yanlı medya.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim