Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin Yapması ve Yapmaması Geren Davranışlar!

Bunu öğrencilere öğretmek ve bu tarz öğrenciler yetiştirmek oldukça zordur. Bunu yapmak için öğrencilere, öğretmenlere ve ailelere düşen görevleri oldukça iyi düşünmek ve planlamak gerekiyor.

Öğretmenler ile ilgili başlıca düşünceler incelendiğinde ise ilk olarak şu soruları sormamız önemli;

Neleri yapmamamız gerekiyor
Neleri yapmamız gerekiyor
Neleri yapmaya devam etmemiz gerekiyor
İnsani duyguların, iyi niyetin öğretilmesi zordur. Bu duyguların herkes tarafından benimsenmesi ise yaşanabilir bir dünya için önemlidir. Bu eğitimin ise her öğrenciye, her okulda, her yaşta verilmelidir. Çoklu disiplinlere göre vereceğimiz bu eğitim için bazı alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Öğretmenler olarak yapacağımız bu küçük değişiklikler ile bu eğitimi öğrencilere yerleştirmeyi hedefliyoruz.

Neleri Yapmamalıyız?

Cevapları Bildiğiniz Soruları Sormayın

Daha iyi bir öğrenme için cevapları bildiğiniz soruları sormayın. Cevaplar bilindiğinde araştırma ve sorgulama yeteneği gelişmediği gibi öğrencilerin bilgi edinme imkanları da kısıtlanıyor. Bu durumda cevapları bilinmeyen, ya da cevapları araştırma sonucuna göre değişen, ya da bir çok cevabı olan sorular sormanız önemli. Açık uçlu sorular araştırma yapmak için en güzel sorulardır.

Acele Etmeyin

Müfredat kapsamında öğrencileri bir yarış atı gibi yetiştirmeyin. Öğrettiğiniz konularda da aceleci davranmayın. Konunun işlenmesinin ardından günlük hayatta kullanımına, uygulamaların kanıtına, uygulamaya neden olan diğer durumlara değinin. Konunun enine boyuna işlenmesine dikkat edin. Her konunun diğer konularla ilişkisini göstererek ilişkisel anlatımlar yapın. Özellikle de değerler eğitimine önem verin.

Konuşmayın

Sizin konuşmanızdan çok öğrencilerin konuşmasına özen gösterin. Öğretmen konuşmalarında öğrenciler pasif durumdadır ve öğretmenler öğrencilerin öğrendiğini düşünür. Halbuki öğrenciler  konuşurken, anlatırken daha çok öğrenir. Ayrıca öğrenciler yaparak yaşayarak öğrenmeler sayesinde daha çok öğrenirler. Öğrencilerin bilgiyi yaşamalarına önem verin. Söz hakkını öğrencilerinize verin.

Neleri Yapmalıyız?

Çözmek İçin Problemler Araştırın


 
Her ne kadar problem çözme dediğimizde aklınıza matematik gelse de her alanda bu becerimizi kullanabiliriz. Öğrencilerde geliştirmemiz gereken en önemli becerilerden birisi problem çözme becerisidir. Bu becerinin gelişmesi öğrencilerin kısa sürede çözüm üretmesini sağlayacaktır. Başlangıçta bulacağınız küçük, basit problemler, öğrencilerin ileride büyük problemlere çözüm bulmasına yardımcı olacaktır. Örneğin iklim değişikliğini sorununu nasıl aşabiliriz?

Yeni Keşifler Yapın

Duygunun olmadığı yerde öğrenme olmaz ilkesinden yola çıkarak, merak, heyecan ve tutku dolu öğrenmeler oluşturun. Bu öğrenmelerin gerçekleşmesi ise keşifler yoluyla olur. Derslerde öğrencilerin ilgi alanları, merakları ve hobileri kapsamında farklı farklı keşifler gerçekleştirin. Bu keşifleri isterseniz deneyler isterseniz görsel medya kullanarak yapın. Yeni bir keşif, öğrencide en iyi öğrenmeyi oluşturur.

Çalışmaların Sunumunu Yaptırın

Öğrenci çalışmaları, öğrenciler için oldukça önemlidir. Her ne kadar bir öğretmen için sürekli karşılaşılan bir çalışma olsa da öğrencilerin uzun süreli uğraş verdiği bir çalışma olacaktır. Öğrencilerin bu çalışmalarını sunmalarını isteyin. Böylece öğrenciler değerli çalışmalarını başkaları ile paylaşacak ve yaptıklarını da daha detaylı inceleme fırsatı bulacaklardır. Önemli nokta ise öğrencinin çalışmalarını tanımadığı kişilerle paylaşması. Örneğin; okul müdür, diğer sınıflar, alt sınıflar, kaymakam, diğer okullar gibi…

Neleri Yapmaya Devam Etmeliyiz?

Mesleki Gelişime Devam Edin

Öğretmenler için en önemli konu mesleki gelişimdir. Öğretmenin öğrenciliğini devam ettirmesi, öğrencilerin öğrenmesi için en etkili yoldur. Öğretmenlerin mesleki gelişimleri, kendi alanları ile ilgili öğrenmelerini sağlayabileceği gibi kişisel gelişimlerini ve genel öğretmenlik mesleği alanındaki gelişmelerini de sağlayacaktır. Öğretmenlerin mesleki alandaki çalışmaları takip etmesi ve çalışmalardan esinlenerek yeni çalışmalar ortaya koyması öğrencilerine de rol model olacaktır.

Çalışmalarınızı Dünyaya Yayın

Öğretmen ve öğrencinin yaptığı çalışmaları diğer meslektaşları ile paylaşması diğer meslektaşlarına katkı sağlayabileceği gibi öğrencileri için de bir motivasyon kaynağı olacaktır. Bu durumda teknolojinin imkanlarından yararlanarak bu paylaşımda bulunmaları oldukça kolaydır. Hiçbir teknolojik bilgiye sahip olmadan blog tarzı siteler ile paylaşımlara başlayabilirsiniz.

Her Öğrencinin Potansiyeline İnanın

Eğitim, öğretmenin öğrenciye yaptığı bir yatırımdır. Her öğrenci dünyada bir fark yaratabilir. Bu fark ise öğrenciye inancımızla doğru orantılıdır. Her ne kadar öğrencilerdeki gizli potansiyeli ortaya çıkarmak zor olsa da yapmamız gereken bu çabayı göstermek. Öğrencilerin ilgi alanlarına göre potansiyellerini ortaya koymaları için uygun ortam hazırlamak gerekir.

Bizim söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar. Peki sizin düşünceleriniz nelerdir? Yapmamız gereken, yapmamamız gereken ve yapmaya devam etmemiz gereken durumları bir de sizden duymak istiyoruz. Yorumlarınızla bize destek olun.


Kaynak: https://www.ogrenmen.com/egitim-ogretim/ogretmenler-bunlari-yapmayin-bunlari-yapin.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim