Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin Tayin Sıkıntısı Başladı


Öğretmenler için heyecandan öte bu durum stresli, sıkıntılı bir hal almaya başladı.
İnternet ortamında, çeşitli sosyal hesaplarda 2016 İl Dışı Atamaları ile ilgili gruplar, başlıklar açılırken öğretmenler buralarda branşlarını, hizmet puanlarını ve tayin isteyecekleri illeri paylaşıp fikir ediniyorlar.
Özellikle “Sınıf Öğretmenleri” etkin bir şekilde bu ortamlarda yer alıyor.
Eylül 2014 Ek İl Dışı Ataması ve Haziran 2015 İl Dışı Atamasında açılan kontenjanlar daha önceki yıllara göre fazlaydı. 2016 İl Dışı Atama isteyecek öğretmenler aynı durumun bu atamada da olmasını umut ediyor ve istiyorlar.
Yukarıdaki cümlemizde -Özellikle “Sınıf Öğretmenleri”- olarak belirttik. Çünkü Sınıf Öğretmenleri gittiği yerde resmen çakılı kalan öğretmen branşıdır. Van’a atanan bir öğretmenin istediği bir ile gitmesi için bulunduğu yerde en az 7-10 yıl arası çalışması gerekmektedir. Gitmek istediği il Ankara/Bursa/İzmir vb ise çalışması gereken süre neredeyse 20 yıla denk gelir. 20 yıl sonra da garantisi yok.
4+4+4 sisteminin gelmesinden sonra 5.sınıflar branş öğretmenlerine verildi. Yaklaşık 45 bin sınıf öğretmeni fazlalık durumuna düştü. Birinci sınıfların kayıt yaşı aşağı çekilince bu rakam biraz eridi gibi gözükse de önümüzdeki yıl Sınıf Öğretmenleri tekrar mağdur olacaklar. Veliler küçük yaşta öğrencilerini göndermemeye başladılar. Norm düzenlemelerde ülke genelinde ilkokullarda şubeler kapanmaya başladı ve norm fazlası olan öğretmenler için bazı iller atama yaptı bazıları hala yapmadı. Bu sıkıntı öğretmenler için kabus olmaya devam edecek.
Öğretmenler İçin olarak her branştan öğretmenlerimizin yanındayız. İl içi, il dışı, norm fazlası atama, ilk atama vs her türlü atamada sıkıntı çeken öğretmenlerimiz bize ulaşabilirler.

 

şağıda gruplarda öğretmen arkadaşların paylaştığı bazı yorumları görebilir, ankete katılabilirsiniz.

öğretmenler için il dışı 1
öğretmenler için il dışı 2
öğretmenler için il dışı 3
öğretmenler için il dışı 4

 

2016 İLLER ARASI TAYİNLER DEĞERLENDİRME ANKETİNE KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

öğretmenler için anket

 

Kaynak:  www.ogretmenlericin.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim