Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin Tatili de Uzadı

MEB müşteşarı Yusuf Tekin, öğretmen seminer döneminin de uzadığını belirtti.

Basın açıklamasına ve kanuna göre öğretmenler 1 Eylülde seminer çalışmalarına başlayacak. Bazı kesimler seminerlerin 7 Eylülde başlatılmasını istiyor fakat Öğretmenler İçin Okullar 7 Eylül Değil 9 Eylülde Açılması Gerekiyor. Neden mi ?
--
Okulların 28 Eylül’de açılmasına karar verilmesinin ardından sene başında fiilen yapılacak mesleki seminer çalışmalarının yapıldığı süreler 2 haftayı da geçecek. Fakat Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 6. Maddesinin 3. fıkrasındaki “Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.” hükmü gereğince öğretmenlere 2 haftadan daha fazla yaptıkları seminer çalışma süreleri için herhangi bir ek dersi ücreti verilmeyecek.Dolayısıyla seminer çalışmalarının 9 Eylül 2015 Çarşamba günü başlatılması olası mağduriyetlerin önüne geçecektir.

Bir Sendika, yetkililer ile görüşerek seminer çalışmalarının 7 Eylülde başlatılmasını talep etmiş fakat unuttukları önemli bir durum var.7 Eylül ile kurban bayramının başlayacağı günden önceki gün olan 22 Eylül tarihine kadar yapılacak seminer çalışma süreleri de fiili olarak 2 hafta 2 gün oluyor.Yani Seminer çalışmaları 7 eylül pazartesi günü de başlatılırsa yine 2 günlük seminer çalışmalarının ek ders ücreti ödenemeyecek.Bu yüzden diğer sendikaların da bakanlıktan talepte bulunurken bu noktaya dikkat etmesine gerekir.Yoksa bir talep oluştururken bir başka mağduriyete sebebiyet verilir.

Milli Eğitim bakanlığımızın 21.08.2015 tarihli “2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılının Başlangıcına İlişkin Basın Açıklaması” göre Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2015 - 2016 Eğitim Öğretim yılının başlangıcı 28 Eylül 2015 olarak değiştirilmiştir. Aynı basın açıklamasında ise Öğretmenlerimiz için seminer ve meslekî çalışmalar kanun gereği 1 Eylül 2015 tarihinde başlayacağı duyurulmuştur.Anlaşıldığı gibi Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görevli öğretmenler 1 Eylül 2015 Salı gününden 28 Eylül 2015 tarihine kadarki süre ve araya giren 23 Eylülde başlayacak Kurban bayramı tatili ile öğretmenler 3 hafta 1 gün süresince mesleki çalışma yapacaklar. Yani seminer çalışmaları 2 haftayı geçecek ve 1 hafta 1 gün fazladan seminer çalışması yapılacak ama MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 6. Maddesinin 3. fıkrasındaki hükmü gereğince öğretmenlere 2 haftadan arta kalan 1 hafta 1 günlük süredeki seminer çalışmalarının karşılığı olarak ek ders ücreti ödenemeyecek.

Konuyu biraz daha açacak olursak ; okullar öğretmenler için 7 eylülde açılsa dahi sene başında yapılan seminer çalışmaları için ek ders kararındaki “ … iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir” hükmünden dolayı sadece 18 Eylül tarihleri arasındaki seminer çalışmalarının ek ders ücretleri ödenebilir.Mevzuat gereği 21 ve 22 eylül iş günlerindeki seminer çalışmalarının ek ders ücreti de ödenemez.O yüzden öğretmenler için Seminer çalışmalarının 9 Eylül 2015 Çarşamba Günü başlatılması gerekir aksi takdirde ek ders ödenmeden yapılacak seminer çalışmaları anayasamızın 18. Maddesine göre angarya kapsamına girer.

Öğretmenlerimizin mağdur olmaması ve okullarımızın 28 Eylül tarihinde açılmasındaki amaç ile aynı doğrultuda kamu yararı sağlanması adına öğretmenlerimizin seminer çalışmalarının 9 Eylül 2015 tarihinde başlatılması,geri kalan 1 ila 8 Eylül 2015 tarihlerinde öğretmenlerin idari izinli sayılması bir zorunluluk haline gelmiştir.

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Gülsen 2 yıl önce

http://www.bilgigundemi.com/2015/08/27/meb-eylul-semineri-icin-son-sozu-soyledi/html
yazıda seminer zamanı açıkca belirtilmiş. Seminer 1-11 Eylül de.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim