Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin Talebi Meclisin Gündeminde

 Öğretmenlerin Talebi Meclisin Gündeminde


Bilişim Teknolojisi Öğretmenlerinin talebi CHP Milletvekili'nin soru önergesiyle meclisin gündeminde taşındı...


Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin sorunları TBMM'de

Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Medya Okuryazarlığı Dersinin Bilişim Teknolojileri (BT) öğretmenleri tarafından verilmemesini eleştirdi. Konuyu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlanması talebiyle soru önergesi haline getiren Özkoç, BT öğretmenlerinin uzmanlıkları yönünde istihdam edilmeleri gerektiğine dikkat çekti.  

 

UZMAN ÖĞRETMENLERE ÖNCELİK

 

Soru önergesi, Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri tarafından hazırlanan raporda öne sürülen taleplere yer vererek, şu görüşlere yer verildi: “Medya Okuryazarlığı Dersi TTKB’nın 80 sayılı kararı gereği Sosyal Bilgiler ve Türkçe Öğretmenleri tarafından seçmeli olarak okutulmaktadır. Bu ders kapsamında dersi alan öğrenciler ile almayan öğrenciler arasında anlamlı bir fark yaratılması ancak bu dersi sahiplenebilen, önemini kavramış, dersin yeterliklerine sahip, gerekli bilgi ve deneyimi kazanmış öğretmenlerce okutulmasına bağlıdır. MEB bünyesinde görev yapmakta olan Bilişim Teknolojileri (BT) Öğretmenlerinin, bu dersi okutabilecek eğitim ve deneyime sahip olduklarının, değerlendirilmesi gerekmektedir. İnternet (Sanal Dünya) gibi ağırlıklı ünitelerin yer aldığı öğretim programının MEB bünyesinde görev yapmakta olan BT Öğretmenlerince çok daha etkili olarak verileceği tartışılmazdır. Üstelik bu dersin içeriğinin ne yönde gelişeceği de öngörülmelidir. Dersin öğretim programı incelendiğinde bilgi ve iletişim yani ‘Bilişim’ alanı ile paralelliği, BT Öğretmenlerinin yeterlik, deneyim ve bilgi ve becerisine uygunluğu rahatlıkla görülebilir.” Kısaca Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri, dört yıllık üniversite hayatları boyunca edindikleri uzmanlığın değerlendirilmiyor olmasına haklı olarak itiraz etmektedir. Sosyal paylaşım sitelerinin, sosyal medyanın bu kadar yaygınlaştığı günümüzde, Medya Okur Yazarlığı Dersinin Türkçe ya da Sosyal Bilgiler Öğretmenleri tarafından gerektiği gibi verilemeyeceği ve bu dersi alan öğrenciler ile almayan öğrenciler arasında anlamlı bir fark yaratılamayacağı açıktır. Bu bakımdan, alanında eğitim almış, uzmanlaşmış öğretmenlerin istihdam edilmesindeki çekince, hatta istihdam edilen öğretmenlerin uzmanlıkları yönünde kullanılamaması anlaşılabilir değildir.

 

Soru önergesinde, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istenen sorular şunlar:

 

1.Medya Okuryazarlığı Dersin Öğretim Programının internet/bilgi/dijital/medya okuryazarlığı şeklinde geliştirilmesi konusundaki çalışmalarınız nelerdir? 

2.Medya Okur Yazarlığı Dersinin BT öğretmenleri tarafından verilmesi konusundaki düşünceniz nedir?

3.Medya Okuryazarlığı Dersinin Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerince okutulmasına imkân verecek şekilde güncellenmesi konusunda çalışmanız var mıdır?

 

mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim