Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin sağlığını tehdit eden hastalıklar ve alınabilecek önlemler

Öğretmenler, meslek hayatları boyunca pek çok hastalıkla karşı karşıya kalıyorlar. Bunların arasında ses telleri ve boğaz hastalıkları ile duruş bozuklukları ön sıralarda yer alıyor. KadıköyŞifa Kadıköy Hastanesi doktorları, öğretmenlerin sıkça karşılaştıkları bazı sağlık sorunları ile ilgili şu bilgileri veriyorlar;

 

Ses tellerinde ve boğaz bölgesinde sağlık sorunlarına sıkça rastlanıyor...

 

KadıköyŞifa Kadıköy Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Engin Aktaş öğretmenlerin meslek hayatları boyunca sürekli seslerini kullanmak zorunda kalmalarından ötürü, karşılaştıkları en önemli sağlık sorunlarının da genellikle ses tellerinde ve boğaz bölgesinde olduğunu belirtiyor ve ekliyor;  “Boğazda yanma, ağrı, yabancı cisim hissi, kuruma, gıcık tarzında öksürük gibi farenjit bulgularına bu meslek grubunda sıkça rastlanır. Öncelikli nedenler arasında sürekli kapalı ve kalabalık bir ortamda çalışmak, özellikle tebeşir tozu gibi boğazda tahriş yaratan maddelere maruz kalmak ve sık konuşmak sayılabilir. Sık üst solunum yolu infeksiyonu geçirmek, sigara kullanımı, mideden boğaza doğru asit kaçağı (reflü), burun tıkanıklığı da farenjit ataklarını sıklaştırır veya hastalığın daha ağır seyretmesini sağlayabilir.”

 

Op. Dr. Engin Aktaş, eğitimcilerin bir başka sağlık sorununun da ses kısıklığı ve diğer ses hastalıkları olduğunu, genellikle sesin yoğun kullanımı sonucu ses tellerinde şişlik ve kızarıklık, ses teli nodül ve poliplerin olabildiğini sözlerine ekliyor. “Ses tellerinin fazla zorlanması cerrahi tedavi gerektirebilecek nodüllere (ses telleri üzerinde sert çıkıntılar) ve poliplere (ses telinin belirli bir noktada fazlaca şişerek saplı bir çıkıntı halini alması) yol açar. Sigara kullanımı ve irritan maddelere (tebeşir tozu gibi) maruz kalmak bu problemleri artırır.”

 

KadıköyŞifa Kadıköy Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Engin Aktaş, alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor; “Öncelikle sesin tasarruflu kullanımı, sık sık kısa molalar vermek ve bu arada su içmek, büyük amfilerde ve sınıflarda mikrofon kullanımı, kara tahta ve tebeşir yerine, beyaz tahta ve kalem kullanmak, sınıfların sık havalandırılması dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Ses kısıklığı ve farenjitin belirgin nedenlerinde biri olan sigara kullanımından uzak durmak, zaten risk altında olan bu meslek çalışanlarını rahatlatacaktır. Ayrıca reflü (mideden boğaza doğru asit kaçağı) nedeni olabilecek ve mide asidini arttıran yiyecek ve içeceklerden uzak durmak ve 5 günü aşan ses kısıklıklarında bir Kulak Burun Boğaz hekimine başvurmak gereklidir.”

 

Doğru Duruş Çok Önemli

 

KadıköyŞifa Kadıköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Ali Canpolat; “Kas iskelet sisteminde zayıflamaya neden olan/olmayan vücut normal eğriliklerinin korunduğu ve eklemlere inen kuvvetlerin dengeli dağıldığı duruş olan “postür” bozukluğuna sebep olan pek çok faktör var” diyor ve ekliyor; “Doğru duruşu korumak önemli, ancak özellikle sürekli ayakta kalınan bir meslek grubu olan öğretmenlerin, hareketi ve bedenlerini doğru kullanmak konusunda daha dikkatli olmaları sağlıklı bir vücut yapısı için büyük önem taşır.” diyor.

 

Opr. Dr. Ali Canpolat, vücudun duruşunu bozan sebepleri genel olarak şöyle sıralıyor ve bu konulara dikkat edilmesi gerektiğini ve ortopedik muayenelerin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor;

 

1. Modern yaşamın olumsuz etkileri.

2. Kötü beslenme – özellikle şişmanlık vücutta yağlanma, kas iskelet sistemini bozar. 

3. Egzersiz alışkanlığının olmayışı.

4. Ergenlik çağında, uygun olmayan sıralarda oturma, ağır çanta, spor ve doğru egzersiz öğretileri olmayışı. 

5. Ayakta doğuştan gelen düz tabanlık, çukur ayak.

6. Aşırı ayakta kalınan meslekler – bir süre sonra yorgunlukla omuzlar sarkar, ağırlık tek ayak üstüne biner, şekil bozulur. 

7. Bele kuşak veya korse sarmak bel adalelerini zayıflatır, duruşu bozar.

8. Çok dar elbiseler – kemerler.

9. Çok yumuşak yataklar.

10. Ruhsal çöküntüler – kişinin kendine güveni olmayışı.

 

kadikoysifa.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim