Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin Maaş Karşılığı Ek Ders Sorunu Giderilmelidir

Sınıf öğretmenleri, maaş karşılığı ek ders sorunları bir an önce giderilmelidir.  Sınıf öğretmenleri (DYK) Destekleme ve yetiştirme kursu açabilmelidir

Anasınıfı ve sınıf öğretmenleri haftada girmiş oldukları 30 saatlik dersin 18’in saatini maaş karşılığı girmek zorunda, 12 saatini ek ders olarak almaktadırlar. 3 saat de hazırlık ve planlamadan hesaplandığında toplamda haftada 15 saat ek ders hak etmiş olmaktadırlar.

Ama bir branş öğretmeni haftada 30 saat derse girdiğinde 15 saat maaş karşılığı,15 saat ek ders,2 saat rehberlik ve sosyal etkinliklerden ve girmiş oldukları her 10 saate 1 ek ders(30 saat girildiğinde 3 saat ek ders) yazılarak toplamda 20 saat ek ders hak etmiş olmaktadırlar.

Sonuç olarak anasınıfı ve sınıf öğretmeni de branş öğretmeni de 30 saat derse girmesine rağmen anasınıfı ve sınıf öğretmenleri 15 saat branş öğretmenleri ise 20 saat ek ders ücreti almaktadır.Yaklaşık olarak bir hesap yapılacak olursak ( 30 saat ders üzerinden):

Anasınıfı ve sınıf öğretmenleri;
Aylık ortalama 700 TL ek ders ücreti almaktadır.

Branş öğretmenleri;
Aylık 900 TL ek ders ücreti almaktadır.

Branş öğretmenleri yaklaşık olarak anasınıfı ve sınıf öğretmenlerinden aylık 200 TL fazla almaktadır.Bu adaletsizlik yerli yerinde dururken Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında, okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine kurs görevi verilmemiş olması da bu haksızlığı daha fazla katlamıştır.

2014 yılı 19. Milli Eğitim Şurası’nda”Branş ve sınıf öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları haftalık ders saatinin 15 ders saati olarak eşitlenmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır. ” tavsiye kararı çıkmış ancak herhangi bir gelişme sağlanamamıştır.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, 28 Ekim 2015’te Eskişehir’de yapmış olduğu açıklamasında ”Branş öğretmenlerinin maaş karşılığı 15 saat, sınıf öğretmenlerinin ise 18 saat olmasıyla ilgili düzenleme yapılacak ve denge sağlanacak. Yani sınıf ve okul öncesi öğretmenlerinin haftalık maaş karşılığı 18 saatten 15 saate düşürülecek. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili çalışma yapılacak.Bu konuyla ilgili kesinlikle değişiklik yapılacak” Demesinin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen hala en ufak bir gelişme sağlanmamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ve sendika temsilcilerinden bu konuda bir an öne bir girişimde bulunulup gerekli düzenlemenin yapılmasını ve sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenleri arasındaki bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını bunun yanında sınıf öğretmenlerinin de destekleme ve yetiştirme kurslarını açabilmelerinin önündeki engellerin kaldırılmasını talep etmekteyiz..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim