Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLERİN KURS ÜCRETLERİ NEDEN HÂLA ZAMLI ÖDENMİYOR?

Aylar önce Başbakan Davutoğlu ve Bakan Avcı tarafından duyurulan hafta sonu takviye kurs ücretlerinin 2 katına çıkarıldığı haberi, hala daha öğretmenlerin aldıkları ücrete yansıtılmadı. Gündeme gelen haberlerde ve yapılan açıklamalarda kurs ücretlerinin %100 zamlandığı duyurulmuştu. Fakat yasal süreç o kadar yavaş ilerliyor ki hala daha bu konuda öğretmenlere yansıyan bir durum olmadı. 

 

MEB mevzuatında yapılması beklenen değişiklik şu şekildeydi: "Ek ders ücretleri, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere yüzde 25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere yüzde 100 fazlasıyla ödenecek."

 

Torba kanun kapsamında geçirilmesi planlanan bu madde, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda da kabul edildi. Tüm bu gelişmelere rağmen öğretmenler hala bekletilmekte ve ek ders ücretleri zamlı ödenmemektedir. Verilen güzel bir haber, öğretmenler tarafından artık tepkiyle karşılanan bir konu haline gelmiştir.

 

Konuyla ilgili yasal süreç MEB yetkilileri tarafından hızlandırılmalı ve mevzuatta gerekli değişiklikler yapılarak en kısa sürede bu zam öğretmenlerin aldıkları ücretlere yansıtılmalıdır. Yapılan zam öğretmenlerin cebine girene kadar konuyu gündeme getirmeye ve süreci takip etmeye devam edeceğiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim