Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin İdealist Bir Kişiliğe Sahip Olması İçin 14 Mutlak Sebep

Kaynak: onedio.com

1. Bizim düşünmenin kıymetini bilen, araştıran, özgür bilinçli insanlara ihtiyacımız var, sadece müfredat ile bunu başaramazsınız.

Bizim düşünmenin kıymetini bilen, araştıran, özgür bilinçli insanlara ihtiyacımız var, sadece müfredat ile bunu başaramazsınız.
 

2. Yenilikleri takip etmek, öğrencilerde heves uyandırmak tahta başında formül vererek olmaz çocuklara bu duygunun aşılanması gerek.

Yenilikleri takip etmek, öğrencilerde heves uyandırmak tahta başında formül vererek olmaz çocuklara bu duygunun aşılanması gerek.
 

3. Devlet size ihtiyacınız olan her şeyi vermiyor olabilir, bunu temin edecek, bulacak, yeri geldiğinde başka yollardan yapacak güce ve azme sahip olmanız gerek.

Devlet size ihtiyacınız olan her şeyi vermiyor olabilir, bunu temin edecek, bulacak, yeri geldiğinde başka yollardan yapacak güce ve azme sahip olmanız gerek.
 

4. Mahmut Hoca’nın da dediği gibi okul sadece dört duvarı ve çatısı olan yer değildir, buna yürekten inanmanız gerek.

Mahmut Hoca’nın da dediği gibi okul sadece dört duvarı ve çatısı olan yer değildir, buna yürekten inanmanız gerek.
 

5. Sorumluluğunuzun sadece okul sınırları içerisinde olmadığını kavramalısınız, öğrencilerin hayatından sorumlusunuz bunu kabul etmeniz gerek.

Sorumluluğunuzun sadece okul sınırları içerisinde olmadığını kavramalısınız, öğrencilerin hayatından sorumlusunuz bunu kabul etmeniz gerek.
 

6. Dünyanın hangi yönde seyrettiğini takip etmeniz, öğrencileri bu yolda yürütmeniz gerek, önünüze devlet engeli çıksa bile.

Dünyanın hangi yönde seyrettiğini takip etmeniz, öğrencileri bu yolda yürütmeniz gerek, önünüze devlet engeli çıksa bile.
 

7. Öğrencilere bir şeyler empoze etmeye çalışmak yerine, göreviniz onlara kaynağını göstermek.

Öğrencilere bir şeyler empoze etmeye çalışmak yerine, göreviniz onlara kaynağını göstermek.
 

8. Çok klişe olacak belki ama öğrencilere balık vermeyin, balık tutmayı öğretmeniz şart.

Çok klişe olacak belki ama öğrencilere balık vermeyin, balık tutmayı öğretmeniz şart.
 

9. Onları keşfetmek, yeteneklerini anlamak, sevdikleri şeyi bulmak sizin göreviniz, mutlu nesiller böyle yetişir.

Onları keşfetmek, yeteneklerini anlamak, sevdikleri şeyi bulmak sizin göreviniz, mutlu nesiller böyle yetişir.
 

10. Onlara sevdikleri şeyi yapmanın önemini anlatmak zorundasınız, sadece para kazanmaları için mutsuz insanlar yaratmayın.

Onlara sevdikleri şeyi yapmanın önemini anlatmak zorundasınız, sadece para kazanmaları için mutsuz insanlar yaratmayın.
 

11. Sadece sorgulayan bir nesil çıkarmanız bile yeterlidir aslında, düşünmeyen, verilen bilgileri belleğe kaydeden insanlar gerekmiyor bize.

Sadece sorgulayan bir nesil çıkarmanız bile yeterlidir aslında, düşünmeyen, verilen bilgileri belleğe kaydeden insanlar gerekmiyor bize.
 

12. Farklı düşünmenin, değişik bakış açılarının önemini kavratmanız gerek, başkalarının ayak izlerini takip etmek zorunda olmadıklarını bilsinler.

Farklı düşünmenin, değişik bakış açılarının önemini kavratmanız gerek, başkalarının ayak izlerini takip etmek zorunda olmadıklarını bilsinler.
 

13. Belki sınıflar çok kalabalık, herkese yetişemiyorsunuz ama mümkün olduğunca öğrencilerinizin tamamına ulaşmaya çalışmalısınız, mesai saati bitince öğretmenlik bitmemeli.

Belki sınıflar çok kalabalık, herkese yetişemiyorsunuz ama mümkün olduğunca öğrencilerinizin tamamına ulaşmaya çalışmalısınız, mesai saati bitince öğretmenlik bitmemeli.
 

14. Öğrencilerinizin farkında olmalısınız, sadece sınıf içinde değil yaşamlarının geri kalanında ne yaptığı da sizin ilgi alanınıza girmeli.

Öğrencilerinizin farkında olmalısınız, sadece sınıf içinde değil yaşamlarının geri kalanında ne yaptığı da sizin ilgi alanınıza girmeli.
 

Farkındayız, kazandığınız paranın karşılığında çok şey bekliyoruz sizden, ancak yeni nesiller sizlerin eseri olacaksa bu mesleği sadece para için değil, bu nesilleri yetiştirmek için yapmalısınız. Aydınlık, mutlu, refah, huzurlu bir gelecek sizlerin elinden geçiyor, bunun farkında olmanız ve düşünen insanlar yetiştirmeniz en büyük dileğimiz.

 
Farkındayız, kazandığınız paranın karşılığında çok şey bekliyoruz sizden, ancak yeni nesiller sizlerin eseri olacaksa bu mesleği sadece para için değil, bu nesilleri yetiştirmek için yapmalısınız. Aydınlık, mutlu, refah, huzurlu bir gelecek sizlerin elinden geçiyor, bunun farkında olmanız ve düşünen insanlar yetiştirmeniz en büyük dileğimiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim