Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLERİN GÖREVLERİ ARASINDA NÖBET TUTMAK VAR MIDIR?

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Alim IŞIK, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan öğretmenlere okul yöneticileri tarafından nöbet tutturulduğu yönünde bazı medya organlarına da yansıyan haber ve iddialardan söz ederek, Bakan Nabi AVCI tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları sordu:


1. 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43. Maddesinde yer alan “Öğretmenlik, Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir” hükmüne rağmen bazı okul yöneticileri tarafından Bakanlığınıza bağlı okullarda görevli öğretmenlere nöbet tutturulduğu ve tutulan nöbetler karşılığında herhangi bir ek ödemede bulunulmadığı haber ve iddiaları doğru mudur?


2. Doğru ise söz konusu uygulamadan Bakanlığınızın bilgisi var mıdır? Okul nöbeti tutturulan öğretmenlere ek ödemede bulunulmamasının sebepleri nelerdir?


3. 2014-2015 eğitim öğretim yılında Bakanlığınıza bağlı kaç okulda, hangi gerekçelerle öğretmenlere nöbet tutturulmaktadır?


4. Anılan eğitim öğretim yılında öğretmenlerine nöbet tutturan okul yöneticileri hakkında Bakanlığınızca yapılan bir işlem var mıdır? Varsa şimdiye kadar kaç okul yöneticisi hakkında nasıl bir işlem yapılmış ve kimlere ne tür cezalar verilmiştir?


5. Görevli olduğu bir okulda nöbet tutmak, bir öğretmenin görevleri arasında mıdır?


6. Bazı il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından okul müdürlüklerine gönderilen yazılarda “Mevzuatta açıkça düzenlenmeyen bir konuda çalışanlara ikinci bir görev vermeniz mümkün değildir. Anayasada belirtilen zorla çalıştırma yasağını ihlal etmiş olursunuz. ” uyarısında bulunulmasına rağmen okul yöneticilerinin böyle bir uygulamaya devam etmelerinin sebepleri nelerdir? Öğretmenlere nöbet tutturulması, personel eksikliğinden mi kaynaklanmaktadır?


7. Anılan yazılar Bakanlığınız genelgesi veya talimatları sonucu mu gönderilmektedir?


8. Anılan konuda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi, zorunluluk hallerinde tutulacak nöbet hizmetinin öğretmenlik mesleğinin doğasına uygun şekilde verilmesi ve belirlenecek ek ücret karşılığında nöbet tutturulması, konusunda Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa çalışma ne aşamadadır?


9. Bakanlığınızın anılan konuya ilişkin görüşü ve yaşanan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik 2015 yılı programı nasıldır?

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim