Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin en çok yaptığı ikinci iş!
Online insan kaynakları platformu Kariyer.net, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde özel sektörde iş arayan öğretmenler ilgili verileri çıkardı. Verilere göre 2016 yılında Kariyer.net'te Eğitim sektöründe yayınlanan iş ilanlarının yüzde 42'sini öğretmen ilanları oluşturdu.
ÖZEL SEKTÖR EN ÇOK İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ ARIYOR

Kariyer.net'te yayınlanan iş ilanları incelendiğinde en çok iş ilanı yayınlanan öğretmenlik alanının İngilizce Öğretmenliği olduğu görülüyor. İngilizce Öğretmenliği pozisyonunu sırasıyla Sınıf Öğretmeni, Anaokulu Öğretmeni, Matematik Öğretmeni, Rehber Öğretmen, Okul Öncesi Öğretmeni, Türkçe Öğretmeni ve Fizik Öğretmeni pozisyonları takip ediyor.
Öğretmen adaylarının en çok başvuru yaptığı pozisyonlar ise firmaların yayınladıkları ilanlarla benzerlik gösteriyor. En çok başvuru alan öğretmenlik alanları İngilizce Öğretmeni, Anaokulu Öğretmeni, Sınıf Öğretmeni, Matematik Öğretmeni, Rehber Öğretmen, Türkçe Öğretmeni, Okul Öncesi Öğretmeni ve Beden Eğitimi Öğretmeni. 2016 yılında Eğitim sektöründe başvuru yapılan ilanlar incelendiğinde ise her iş ilanının ortalama 461 başvuru aldığı görülüyor.
Özel sektörde iş arayan ya da atanamayan öğretmenlerin en çok iş başvurusu yaptığı illere ait rakamlar incelendiğinde ise sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Kocaeli, Yalova ve Muğla gibi Türkiye'nin büyük şehirleri ve kıyı şehirleri ile karşılaşılıyor. En çok öğretmen arayan şehirler de başvuru alan şehirlerle benzerlik gösteriyor ve Gaziantep ve Eskişehir'de en çok öğretmen arayan şehirlerarasına giriyor.
AKADEMİK EĞİTİME DEVAM ETMİYORLAR

Kariyer.net veri tabanı incelendiğinde öğretmenlik mezunu olan adayların yüzde 85'inin Lisans mezunu olduğu görülürken yüksek lisans mezunu adayların oranının yüzde 12 olduğu görülüyor. Doktora mezunu öğretmen adayların oranı ise sadece yüzde 1.
Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz “Geçmişten günümüze kadınlar için en uygun mesleklerden biri olarak görülen öğretmenlik mesleğinde kadın aday sayısı her zaman erkek aday sayısının önündeydi. Ancak bu yıl bu oranın değiştiğini ve kadın-erkek öğretmen aday oranımızın nerdeyse eşitlendiğini görüyoruz. Veri tabanımızda özgeçmiş oluşturan kadın öğretmen adaylarımızın oranı yüzde 52 iken erkek adayların oranı yüzde 48” yorumunu yapıyor.
Öğretmenler her ne kadar özel sektörde kendi alanlarında iş aramaya devam etse de Kariyer.net veri tabanında özellikle Tekstil, Otomotiv, Yapı, Hizmet, Sağlık, Turizm ve Bilişim sektörlerinde şu anda Satış Danışmanı, Müşteri Temsilcisi, Satış Elemanı ve Tıbbı Mümessil olarak çalışmaya devam etikleri görülüyor. Buradan kendi alanında çalışmayan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 15'inin satış alanında çalıştığı sonucuna varılabiliyor.Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim