Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLERİN ALIM GÜCÜNDE ŞOK DÜŞÜŞ

2002 yılından 2014 yılına kadar evlatlarımızı emanet ettiğimiz, geleceğimizi şekillendirecek, öğretmenlerin ücretleri gün geçtikçe azaldı. Bu konuda Cumhuriyetimizin kurucusu yüce önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir anıyı da yazmadan geçemeyeceğim

 

 

 

2002 yılından 2014 yılına kadar evlatlarımızı emanet ettiğimiz, geleceğimizi şekillendirecek, öğretmenlerin ücretleri gün geçtikçe azaldı. Bu konuda Cumhuriyetimizin kurucusu yüce önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir anıyı da yazmadan geçemeyeceğim.

 

Sene 1923… Mustafa Kemal Atatürk’e "Paşam vekil maaşlarını düzenleyeceğiz ne kadar verelim?" diye sorarlar. Atatürk, "Öğretmen maaşlarını geçmesin" cevabını verir. Yüce önderin öğretmenlere ne kadar değer verdiği ortada.

 

Yine Atatürk'ün “Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir ulus, henüz ulus adına alma yeteneğini kazanmamıştır. Ona basbayağı bir topluluk denir, ulus denemez. Bir topluluğun ulus olabilmesi için kesinlikle eğiticilere, öğretmenlere gereksinimi vardır” sözü eğitime ve öğretmenlere verdiği önemin en güzel örneklerinden biridir.

 

Ancak bugün, öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, Cumhuriyet döneminden bugüne geçtiğimiz yıllar içinde sürekli gerilemiştir.

 

2002 yılından bu yana öğretmenlerin maaşlarındaki alım gücü yüzde 42 oranında düşmüştür.

 

kaynak: Millet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim