Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin Alan Değişikliği Mağduriyeti

 

          "Alan Değişikliği" işlemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı yan alanı Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji olan Sınıf Öğretmenliği mezunlarına bileFen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı verirken Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği mezunu olan Sınıf Öğretmenlerine Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı vermemişti. Bu sene bu hata tekrarlanmamalı atama alanı Sınıf Öğretmenliği olan Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği ve Biyoloji Öğretmenliği mezunlarına Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı vermelidir. Bu branş mezunlarının Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanlarına geçmesinde TTK kararlarına göre hiçbir sakınca olmadığı gibi bu alanlardan mezun olup da şuanda Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanında öğretmenlik yapan binlerce eğitimcimiz bulunmaktadır.

 

            Unutulmamalıdır ki TTK  80 nolu kararında

 

Atamalarda Dikkate Alınacak Hususlar

Madde 7 -  Ancak ilköğretim Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanlarla ihtiyacın karşılanamaması durumunda Türkçe alanına Türk  Dili  ve Edebiyatı;   Sosyal   Bilgiler  alanına  Tarih  ve  Coğrafya;  İlköğretim  Matematik alanına Matematik;  Fen   Bilimleri/Fen   ve   Teknoloji   alanına Fizik,  Kimya  ve  Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların ataması yapılabilir.

 

            demektedir. Beklentimiz ilgili kararın 7. maddesinin uygulanarak 4+4+4 sistemiyle mağdur edilen Sınıf Öğretmenlerinin ve Sınıf Öğretmenliği alanına sahip idarecilerin sorunlarına bir nebzede olsa çözüm bulunmasıdır.

 

 

Kamuajans.com/ÖZEL

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol