Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin 2016 yılı il içi isteğe bağlı yer değiştirme için, 30 Eylül tarihi değişmedi
 Sevgili okurlarımız her yıl aynı sorunu yaşıyoruz aynı döneme denk gelen;

1- Öğretmenlerin 2016 yılı il içi isteğe bağlı yer değiştirme duyurusu,
"Öğretmenlerden 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla bulundukları eğitim kurumunda en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir."

"İl içi yer değiştirme başvuruları 20-26 Mayıs 2016 tarihleri arasında alınacak; atamalar valiliklerce 6 Haziran 2016 tarihine kadar sonuçlandırılacak ve ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri 17 Haziran 2016 tarihinden itibaren başlatılacaktır."
2- Zorunlu yer değiştirmeye tabi olmayan personelin yani eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışında kalan personelinin il içi isteğe bağlı yer değiştirme duyurusu,
"Son çalıştığı kurumda 31 Mayıs tarihi itibariyle 3 yıl hizmeti olan öğretmen dışındaki eğitim çalışanları tayin başvurusunda bulanabilecek. 10 Tercih hakkı bulunan memurların atamalarında öncelik hizmet süresi olacaktır. Duyurular, İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılacaktır."

3- Öğretmenlerin 2016 yılı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerine ilişkin duyurusu,
"Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar ile bu yükümlülüklerini tamamlayan veya muaf olan öğretmenlerden 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla bulundukları ilde en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir."

"Yer değiştirme başvuruları 16-22 Haziran 2016 tarihleri arasında alınacak; atamalar 27 Haziran 2016 tarihinde yapılacak; ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri ise 28 Haziran 2016 tarihinden itibaren başlatılacaktır."

Bu üç yer değiştirme işlemlerini kamuoyu birbirine karıştırıyor. Bu duyurular birbirinden bağımsız duyurulardır. Her biri kendi duyurusundaki ve yönetmeliğindeki hükümlere göre neticelendirilmektedir.

Öğretmenlerin yer değiştirmelerinde esas alınan tarih 30 Eylül Memurların (Öğretmen dışındaki diğer personelin) yer değiştirmesinde esas alınan tarih ise 31 Mayıs. Bunlar tamamen birbirinden ayrı tarihler ve yer değiştirme duyuruları.

MEB'in kafa karışıklığını gidermek için tüm yer değiştirmelerde ayrım yapmaksızın 31 Aralık tarihini baz alması gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR
Kaynak: 
"www.memurlar.net" 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim