Öğretmen Diyarı

Öğretmenler,İl Dışı Atamalarını İptal Ettirmek İstiyorlar

26 Haziran 2014 Perşembe günü açıklanan iller arası ve zorunlu hizmete bağlı yer değiştirme sonuçlarından sonra her gün atamalarını iptal ettirmek isteyenlerden mailler almaktayım. Aslında onlara hak veriyorum. Bu sene açıkçası yer değiştirme işlemlerinde biraz karışıklık var. Bu düşünceye sahip olmama sebep açan nedenlerden en önemlisi ise norm kadro yönetmeliğinin yayınlanmasının gecikmesi hatta il dışı atama başvurularının süresi içinde yayınlanması olarak görüyorum. Norm kadro yönetmeliği yayınlandıktan sonra ancak norm güncellemeleri yapılacak. Yani bazı okullarda kadrolar eksilecek veya artacak, şunu da söyleyebiliriz ki mevcut 31 bin norm fazlası olan öğretmenlerin sayısına il dışına atanan öğretmenlerin de bazıları eklenebilir, çünkü normlar güncellenmeden belirtilen kadrolar gerçekleri yansıtmamaktadır, çünkü norm kadro yönetmeliği de değişti, dolayısıyla norm güncellemeleri de eskisinden daha farklı yapılacak ve kadrolar bambaşka hal alacak.

 

 

Bilindiği üzere, MEB tarafından il içi yer değiştirme sonuçları açıklandıktan sonra il içinde atamaları çıkanlara 11 haziran-20 haziran tarihleri arasında ilişiklerini kesmemek kaydı ile iptal ettirebilme hakkı getirilmişti. 2014 YILI ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ İSTEĞE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME DUYURUSU'nun 23. Maddesinde” İl içi isteğe bağlı yer değiştirme kapsamında görev yeri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri iptal edilmeyecektir. Ancak bunlardan yer değiştirmeleri gerçekleştirildikten sonra yürürlükteki yönetmelikte belirtilen özür durumlarından biri oluşanların atamaları, görev yerlerinden ayrılmamış olmaları kaydıyla iptal edilebilecektir. ..” denilmesine rağmen MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 11/06/2014 tarihli ve 2389752 sayılı yazısı ile; 2014 yılı il içi'nde  atamaları yapılan öğretmenlerden yerlerinden ayrılmamış ve görevden ayrılmamış olanlara atamalarını iptal ettirebilme hakkı tanınmıştı. Mevzuat hükümleri gereğince de iptal edilemez olan il içinde atananlara iptal hakkı verilmesi MEB açışından çok doğru adım olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Her şeye rağmen il dışı atamalarında da MEB'in  aynı adımı atması öğretmenlerce bekleniyor.

 

 

Normalde, Meb Öğretmen atama ver yer değiştirme yönetmeliğinin Yer değiştirme işleminin iptalinin belirlendiği 51. Madde'nin 2. Fıkrasında “İl içi ya da iller arası isteğe ya da zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme kapsamında görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri iptal edilmez. Ancak yer değiştirmeleri gerçekleştirildikten sonra bu Yönetmelikte belirtilen özür durumlarından birinin oluşması ve istemeleri hâlinde eski görev yerlerinden ayrılmamış olmaları kaydıyla yer değiştirme suretiyle atamaları iptal edilir. Bu şekilde ataması iptal edilenlerden eski görev yerlerine atama yapılanlar, il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan diğer eğitim kurumlarına atanırlar.” Denilmektedir. Yani mevzuata göre isteğe bağlı ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemleri iptal ettirilemez ama dediğimiz gibi insiyatifi il içi yer değiştirme atama iptal hakkının verilmesinde eline alan MEB aynı unsurları göz önünde bulundurarak 2014 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme sonuçlarını da iptal hakkı vererek kullanmalıdır.

 

 

Bana gelen onlarca maillerden sadece birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Takdir MEB'in ve sizlerin ;

 

 

1) 2014 il dışı tayinim çıktı. Gitmek istemiyorum. Nasıl vazgeçerim? Ne yapmam gerek?

 

 

2) Merhaba sedat bey ben biyoloji ogretmeniyim dogu gorevim bitti il disi tayin istedim geldi. Esimde rehber ogretmen onun dogu gorevi bitmedi o da il disi tayin istedi ona gelmedi oda siirtte simdi benim sorum ben atamami iptal ettrip siirtte tekrar eski kurumumda kalabilirmiyim acil cevabinizi bekliyorum.

 

 

3) Hocam, il dışı atamasına başvurduk. İptal ettirebiliyor muyuz? Acil...

 

 

4) İl dışı tercih yaptıktan sonra nasıl bir durumda atamayı iptal ettirme şansım olur? Tek tercih yaptım fakat sonradan yaptığım icin pişman oldum. Eş özrü ile ilgili herhangi bir durumum da yok. Simdiden teşekkürler…

 

 

Bu gelen mailleri daha da çoğaltabiliriz. Diğer bir yandan da, çoğu öğretmen, gerek zorunlu hizmet yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmek zorunda olan öğretmenler gerekse il dışına gitmek istemeyip il içinde herhangi bir yere gitmek isteyen öğretmenler, iller arası yer değiştirme atama sonuçlarını iptal ettirip ikinci defa yapılacak il içi atamalarına da başvurmak  istiyorlar. Atanma haklarının adil olabilmesi için de norm güncellemesi sonrasında gerçek kadroları yansıtacak yer değiştirme işlemi olan il ikinci il içi atamalarına tüm öğretmenlerin başvurmaya hakları olabilmeli.

 

 

Ne dersiniz, İl içi atama sonuçlarına iptal hakkı veren MEB il dışı atama sonuçlarını da iptal ettirme hakkını vermesi gerekmez mi ?

 

 

Saygılarımla

 

 

Sedat DEGER/  Eğitimci   Yazar

Kaynak: http://mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim