Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere yapılan haksızlıklar sayalım ! BAKALIM NE KADAR TAHAMMÜL EDEBİLECEKSİNİZ...
1-8 Yıl eğitim gördükten sonra eski adıyla sbs'ye giriyorsunuz güzel bir liseye girmek için, tabi bu 8 yıl içinde neler çektiğimizi hepimiz biliyoruz..
2-Lisede yüzlerce ders,yazılı ve sözlü sınavlardan sonra iyi bir üniversite için Öss bugün ki adıyla ygs-lys'ye giriyorsunuz..Tabi bunun için 2 belki de daha fazla sene dershaneye gidiyorsunuz..Ve üniversiteyi kazanıyorsunuz..
3-Üniversitede sizden 4-5 yaş büyük öğretim görevlisinin triplerini tafralarını çekiyorsunuz,4 sene boyunca vize-final-büt-yaz okuluyla uğraşıyorsunuz..Maddi harcama olarak en üst seviyedesiniz,ailenizin yardımı yetmediği için öğrenim kredisi de çekmiş oluyorsunuz bu durumda..4 senede ortalama olarak en az 50 bin tl harcıyorsunuz..ve çektiğiniz o kredinin faizini de fakülte bittikten sonra size bindirecekler..Bu çetrefilli yoldan sonra mesleğinizi yapmak için Kpss'ye giriyorsunuz..
4-Kpss'nin ilk ayağı olan gk-gy-eb sınavına giriyorsunuz,sonrasında ise ÖABT.. tabi bu bazen ilk yılda olacağı gibi 6-7 yılda da olabilir,hayatınızın en verimli en çağlayanlı yıllarınız masa başında deneme ve soru bankası çözmekle geçiyor..Sınavların açıklanması bir dert,şaibeli soruların olması bir dert..Ve gerekli puan ve gerekli sıralamaya nihayet giriyorsunuz..
5-Sonra mülakata giriyorsunuz,MEB'in seçtiği 3 kişinin karşısına sizi takım elbise ile dikip soracağı 2 soru ile sizin öğretmen olup olmadığınıza karar veriyorlar..Ve diyelim kararı verdiler sizi seçtiler..
6-Falanca ilin falanca ilçesinin falanca köyüne sizi atıyorlar,orada 6 yıl kalacağınızı söylüyorlar..Ama bak bu 6 yıl sözleşmeli.. Yani türkçesi şu: ''Sen bi git ders anlat öğretmenlik yap beğenmezsek kapının önünde bulursun kendini''
7- 25-26-27 yaşlarına gelmişsiniz sizleri kevgire çevirip canınıza okuyorlar,bunca saçma sınav gereksiz yol ve lanet sistemden sonra sizden öğrencilerinize faydalı olmanızı istiyorlar o da yetmiyor 6 yıl dershanede öğretmenlik yapanları bir gecede çıkardıkları kanun ile öğretmen olma yolunu açtırtıyorlar..
Sizlerin de bunca şeye ses çıkarmamanızı,önünüze ne gelirse kabul etmenizi istiyorlar.. 

Bugün Dünya,yarın Ahiret.. 《SAİT ZAMAN》

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim