Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere TEOG anketi

Geçen eğitim öğretim yılının iki döneminde de yapılan görüşmelerde elde edilen veriler, Ocak ayında İstanbul'da düzenlenen TEOG çalıştayında, MEB Müşaviri Ercan Demirci'nin de bulunduğu 26 katılımcı tarafından değerlendirildi ve raporlaştırıldı. Anket sonuçlarına göre, 5 bin 621 öğretmenden 3 bin 328'i, merkezi sınavların, öğrenci okul ilişkisini güçlendirdiğini belirtti. Bu kapsamda, "Merkezi sınav süresince öğrenci okul ilişkisi güncellendi mi?" sorusuna, 3 bin 328 öğretmen "evet", 2 bin 293 öğretmen de "hayır" yanıtını verdi. 

Öğretmenlerin çoğunluğu yeni sınav sisteminin eğitim sistemine uyumlu mu buldu. Konuyla ilgili soruyu 3 bin 642 öğretmen "evet", bin 979'u da "hayır" şeklinde cevaplandırdı. Öğretmenlere, "Müfredat takviminin işlenme süreci, sınıf içi öğretim yöntemlerindeki çeşitliliği azalttı mı?" sorusu da yöneltildi. Bu soruya katılımcıların 3 bin 888'i "evet", bin 733'ü "hayır" cevabı verdi. Branş öğretmenlerinden, ankette kendilerini de değerlendirmeleri istendi. Ankete katılan 3 bin 481 öğretmen, merkezi sınavların kendilerini derse daha hazırlıklı gelmelerini sağladığını belirtti. Öğretmenler sınav stresinin azaldığını düşünüyor Ankette, merkezi sınavların, strese etkisi de araştırıldı. Anketteki "Öğrencilerin, kendi okullarında sınava girmeleri sınav stresini azalttı mı?" sorusu, öğretmelerin en fazla "evet" yanıtını verdiği soru oldu.

Bu soruya 4 bin 715 öğretmen "evet", 906 öğretmen "hayır" cevabını verdi. "Öğretmenlerin, müfredatı yetiştirme kaygısı taşıdığını düşünüyor musunuz?" sorusu da 6 dersin branş öğretmenlerinin en fazla olumlu yanıt verdiği sorulardan biri oldu. Bu soruyu da öğretmenlerin 4 bin 556'sı "evet", bin 65'i "hayır" şeklinde cevaplandırdı. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ‘kalmalı’ denildi Merkezi sınav sürecinde tartışma konusu olan din kültürü ve ahlak bilgisi dersi sorularının sınavda yer alıp almaması da araştırıldı.

Ankete katılan öğretmenlerin çoğunluğu, sınavda öğrencilere din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden soru yöneltilmesi uygulamasına devam edilmesi yönünde görüş bildirdi. Bu kapsamda, "Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden sınav yapılmaya devam edilmeli mi?" sorusuna 4 bin 372 öğretmen "evet", 1249 "hayır" cevabı verildi.

Üniversiteye girişte TEOG modeli TEOG sisteminin, üniversiteye giriş sürecinde de uygulanıp uygulanamayacağı öğretmenlere sorulan sorular arasında yer aldı. Öğretmenlerin 3 bin 180'i, bu sistemin üniversiteye geçişte de uygulanabileceğini ifade ettiler. Ayrıca, "Sınav süreci, ders esnasında kaynaştırma öğrencilerine ayrılan ilgiyi azalttı mı? " sorusunu öğretmenlerin 3 bin 412'si "evet", 2 bin 209'ü "hayır"; "Sınav süreci öğrencilerin okula devamını olumlu etkiledi mi?" sorusunu ise öğretmelerin 3 bin 930'ü "evet", bin 691'ü "hayır" şeklinde cevaplandırdı.

Hurriyetegitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol