Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere Serbest Kıyafet Uygulaması

Teoman YALÇIN / Yakın Zaman

 Öğretmenlere Serbest Kıyafet Uygulaması
“Öğretmenlere serbest kıyafet uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuyla sürekli karşılaşıyoruz son dönemde.

“Okullarda serbest kıyafet tartışmaları” yaşanmasının ardından, sendikalar tarafından “Serbest kıyafet eylemi” yönünde kararlar alınarak uygulamaya geçilmiştir. Öğretmenler serbest kıyafetle okullarına gelmişler, derslere girmeye başlamışlardır.

Bu eylemlere öğretmenlerin önemli oranda destek verdiği görülmektedir. Erkekler özellikle ceket ve kravatları çıkarttılar. Az sayıda öğretmen ise kot pantolon-tişört vb. daha serbest diyebileceğimiz kıyafetler giymeye başladı. Sakal bırakan öğretmenlere de rastlar olduk.

Esasında bayan öğretmenler için genel bir serbestlik zaten vardı. Başörtüsü serbestliği geldikten sonra bu serbestlik ve rahatlık daha da iyi bir duruma gelmiştir.  

Takım elbise ve kravat giyme zorunluluğunun ortadan kalkması öğretmenlerin serbest kıyafet konusundaki ilk beklentisidir ve kaçınılmazdır. Bunun dışında; erkek öğretmenler için sakal serbestliği, kıyafetlerde daha rahat ve tam bir serbestlik uygulaması için belki biraz zamana ihtiyaç olduğunu düşünebiliriz.

Bizim için en önemli olan; öğretmenlerin kıyafet tartışmalarından çok, bu serbest kıyafet uygulamasının eğitim-öğretime etkisi olmalıdır. Tartışmaları ve yorumları bu perspektiften yapmak gerekiyor.

 Öğretmene yakışacak bir giyim tarzı ile derslerin anlatılması ders verimliliğini arttıracaktır. Öğretmenler takım elbisenin rahatsız edici konforundan uzaklaşarak ders esnasında daha rahat hareket ederek, dersler de daha aktif bir rol oynayabileceklerdir.

Ayrıca öğretmenlerin serbest kıyafet ile okula gelmeleri, her gün benzer kıyafetleri giymenin yıpratıcı psikolojik etkisini de ortadan kaldırmaktadır.

Bunca gereklilikleri sayılan bir serbest kıyafet uygulamasında hükümet bu güne kadar neden bir adım atmadı? Bunu kimse anlamış değil.

Sanırım kamuda yer alan “Hantal” bir yapının bunda etkisi var. Ayrıca yenilikçi ve reformcu uygulamalar çok kolay hayata geçirilememektedir.

Belki de bu serbestliğin sınırını belirlemede bir türlü karar verilememiştir. Kime ne kadar serbestlik getirelim?  Erkek ve bayan çalışanlara hepten bir serbest kıyafet uygulaması getirirsek bunun olumsuz tarafları ne olur? Vb. sorulara bir türlü cevap verilememiş olabilir.

Sonuç olarak, bizim önerimiz en azından belli oranda bir serbestlik tanınması yönünde. Bu serbestlik özellikle erkek öğretmenler için kravat ve ceket zorunluluğunun kaldırılması, belki sakal serbestliğini de içerisine alan bir ilk adım şeklinde olabilir.

Kaynak:www.turkiyeegitim.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim