Öğretmenlere Rotasyon Ne Zaman Yapılacak?

2015 yılı yer değiştirmeleri başladı. Peki öğretmenlere rotasyon ne zaman ve nasıl yapılacak? 


2015 yılı öğretmenlerin il içi yer değiştirme süreci başladı. İl içi yer değiştirmelerden sonra il dışı yer değiştirmeler yapılacak. Sonrasında özür durumu atamaları ve öğretmenlere rotasyon süreci başlayacak. Aynı okulda 12 yıl de daha fazla görev yapan öğretmen rotasyona tabi tutlacak. Yaklaşık 40 bin öğretmen yer değiştirecek. Peki öğretmen rotasyonu ne zaman yapılacak? Öğretmen rotasyonu ne zaman başlıyor işte detaylar... 


Geçtğimiz günlerde karara bağlanan yeni yönetmelikte aynı okulda 12 yıl görev yapmış öğretmenler okul değiştrecek. Rotasyon 5 yıl sonra ise 8 yıl'a indilirecek. Yani 8 yıl görev yapan öğretmen rotasyona tabi olacak... 


Rotasyonda Kaç Tercih Yapılacak? 

Öğretmen ratyosyanında dikkat çeken konu ise atama yetkisnin Valilerde olması. Yani atamaları valilik yapacak. Öğretmenler 40 tercih yaapcak...


Öğretmenler, tercihleri ve hizmet puanı üstünlüğüne göre oluşturulan ilçe gruplarından birine atanacak. Rotasyon atamasında, öğretmenin 40 tercih hakkı olacak. 


Peki Rotasyonda Yerleşemeyen Öğretmen Ne Olacak.? 

Tercihlerine atanmayanlar veya tercih yapmayan öğretmenler, aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarından öğretmen ihtiyacı olan ilçe gruplarına valilik tarafından atanacak. Sınıf öğretmenlerinin rotasyonundaysa 4 yıllık olan ilköğretim öğrencilerinin ortaokula başlaması beklenecek. Yani 3. sınıfı okutan bir sınıf öğretmeni 8 yılını doldursa bile rotasyona girmeyecek. İlçe gruplarında alanları itibaryla kadro açığı bulunmaması halindeyse bu öğretmenlerin ataması bir sonraki yıl yapılacak. 


Rotasyonda Atama Yetkisi Valilerde 

Rotasyonda atama yetkisi valiliklerde olacak. 


Rotasyon Ne Zaman Yapılacak? 

Vali ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en geç 2 ay içinde, coğrafi durum şartları ve ulaşımı göz önünde bulundurarak ilçe grupları oluşturacak. Vali rotasyondan önce duyuru yapacak. Duyuruda boş olan öğretmen kadroları, rotasyonla gideceklerden kalan boş kadrolar, başvurunun yapılış şekli ve süresiyle ilgili bilgiye yer verilecek. Yni bu sene rotasyon Ağustos ayıo gibi rotasyon yapılması bekleniyor, yeni eğitim öğretim yılında öğretmenler yeni okullarında göreve başlayacaklar... 


Rotasyon Kademeli Yapılacak... 

Rotasyon kademeli uygulanacak. 8 yıl aynı eğitim kurumunda görev yapma koşulu 4 yıl sonra için geçerli olacak. 2014- 2015 yani bu yıldan itibaren 12, 2015-2016 yılında 11, 2016-2017’de 10 ve 2017- 2018 yılında ise 9 yıl aynı eğitim kurumunda görev yapanlar yer değiştirecek. 2019 itibarıyla da 8 yılını dolduran her öğretmen rotasyona tabi tutulacak.


------------------- 


Öğretmenlere rotasyonun nasıl uygulanacağı belli oldu. 


Buna göre, 2014-2015 öğretim yılında 12 yıl, 

2015-2016 öğretim yılında 11 yıl, 

2016-2017 öğretim yılında 10 yıl, 

2017-2018 öğretim yılında 9 yıl görev yapan öğretmenler, rotasyona tabi tulacak. 


Rotasyondaki süre, 30 Eylül tarihi itibarıyla hesaplanacak.


Rotasyon, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, tercihlere ve hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak. 


Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılır. 


12 yıllık süreye, müdür, müdür yardımcılığı gibi süreler dahil edilmeyecek 


İŞTE YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ 

Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi 


MADDE 48 - (1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda adaylık dahil toplamda en fazla 8 yıl görev yapabilir.


(2) Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla toplam 8 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılır.


(3) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir. (4) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 40 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.


(5) Bu madde kapsamında yer değiştirecek öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında başvuru tarihinin son günü dikkate alınır. 


(6) 8 yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere yıllık izin, hastalık izni, vekalet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dahil edilir.

(7) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı 8 yıllık görev süresinin hesabında birlikte dikkate alınır.


(8) Spor liselerinin beden eğitimi ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine ilgili mevzuatı uyarınca sınavla atanmış olanlardan aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı kapsamda bulunan eğitim kurumları ile sınırlı olarak yapılır.


(9) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı sınıf ve şubeyle devam etmeleri şartıyla 4 üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır. 


(10) Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir. 


(11) Bu madde hükümleri, terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri; engelli öğretmenler; engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam eden öğretmenler ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler hakkında uygulanmaz. 


Aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi uygulama süreci 


GEÇİCİ MADDE 3 - (1) 48 inci madde hükümleri aynı eğitim kurumunda; 2014-2015 öğretim yılında 12 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 11 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 10 yıl, 2017-2018 öğretim yılında 9 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanır.


kaynak: www.mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim