Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere Rotasyon 2017 Yılında Uygulanacak mı?

Milli Eğitim Bakanı İnsan Kaynakları müdürü Hamza Aydoğdu yaptığı açıklamada böyle bir kanunun mevcut olduğunu ve kesinlikle hayata geçeceğini fakat uygulanmasının ertelendiğini söylemişti.Öğretmenlere Rotasyon uygulamasının son aşamaya geldiğinide belirten Hamza Aydoğdu öğretmenlerin bu rotasyonda mağdur edilmeyeceğininde altını çizdi.

Milli Eğitim Bakanlığının resmi twitter hesabından 8 Şubat 2017 de yapılan son açıklamada ise rotasyonun kesinlikle gerekli olduğu fakat bu uygulamanın şu anda hayata geçirilmeyeceği yönünde oldu.Bu açıklama ile bu yıl böyle bir olayın gerçekleşmeyeceği kesinleşirken şüphesiz ki aklında soru işareti olan öğretmenlerin yüreğine su serpilmiş oldu.Yapılacak rotasyon uygulaması ile eş durumu,sağlık,can güvenliği gibi sebeplerle tayin isteyen öğretmenlerin belirli bölgelerde yoğunlaşmasının önüne geçilmesi isteniyor.Peki hangi öğretmenler rotasyon başvusununda bulunamayacak?

Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamayanan öğretmenler yer değiştirme isteğinde bulunamayacaklar . Peki ilerleyen yıllarda yapılması öngörülen rotasyon hangi öğretmenleri kapsayacak?

Hangi öğretmenlere rotasyon uygulanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı bulundukları okulda adaylıklarıda dahil olmak üzere 10 yıl görev yapan öğretmenlerin bulundukları iller içerisinde farklı eğitim kurumlarına rotasyona tabii tutulacağını öngörüyor.

Yapılan rotasyon uygulamasından yaklasık 40 bin öğretmenin etkileneceği düşünülüyor.

Rotasyona tabii olan ilkokul öğretmenlerinin, öğrencilerin kötü etkilenmemesi açısından 1. sınıf okutuyorsa 3 yıl,2.sınıf okutuyorlarsa 2 yıl 3. sınıf okutuyorlarsa 1 yıl rotasyonları ertelenme kararı vardır.

Değişimin uygulanacağı öğretmenlerin atanacağı yapacağı okullara karar verilirken hizmet puanları göz önünde bulundurulması düşünülüyor.


Kaynak: http://www.habergundemim.com/ogretmenlere-rotasyon-2017-yilinda-kesin-olarak-uygulanacak-mi.h514

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim