Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere Nöbet Ücretinde Önemli Açıklama!

Bütün bu angaryalar karşılığında herhangi bir ücret almamaktadır. Aksine bu görevlerinde eksik ya da hatalı bir durum olması halinde de cezai işlemle karşı karşıya bulunmaktadır. İşte bu durum özellikle 2014-2015 eğitim öğretim yılında eğitim camiasının gündemine yoğun bir şekilde oturdu ve sendikalar da bu durum karşısında sessiz kalmadılar.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin'e Ankara'da katıldığı bir programda öğretmenler tarafından yöneltilen soruya verdiği cevapta hem olumlu mesaj verdi hem de bir anlamda topu maliye bakanlığına attı. Öğretmenler de bu açıklamanın ardından nöbet ücreti ile ilgili 2015 2016 eğitim öğretim döneminde sendikalara daha fazla baskı uygulayacaktır. Öğretmenlerin önemli konularından birisi olan tuttukları nöbetle ilgili ücret ödenmesi hak kazanımı ile ilgili soru Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf TEKİN'e soruldu. 

Çalışma saatleri dışında görevleri en çok olan memur grubu olan öğretmenlerin evde yazılı kağıdı okuma, raporlar hazırlama gibi birçok ekstra görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Ancak bir türlü olumlu bir sonuca ulaşılamadı. İşte bu durum Milli Eğitim Bakanlığının önemli ismi Müsteşar Yusuf Tekin'e de soruldu. Ankara'da düzenlenen toplantıda değindiği bir çok konunun yanı sıra öğretmenlerin merakla beklediği konulardan birisi olan öğretmenlere nöbet ücreti konusunda Müsteşar TEKİN önemli açıklamalarda bulundu. Bir çok sendika bu konuda eyleme gitti ve nöbet hizmetine ücret ödenene kadar okullarda nöbet tutmama kararı aldılar. Bazı sendikalarda üyelerinin nöbet tutmaya devam etmelerini sağladı. Ancak bu sendikalarda bakanlıktan ücret talebini yoğun şekilde talep ettiler.

Milli Eğitim camiasında 2014-2015 eğitim öğretim yılına damgasını vuran konulardan birisi de öğretmenlere tuttukları nöbet nedeniyle ücret ödenmesi talebi idi. Toplantıda değindiği bir çok konunun yanısıra öğretmenlerin merakla beklediği konulardan birisi olan öğretmenlere nöbet ücreti konusunda Müsteşar TEKİN'in açıklaması şu şekilde; "Bunlardan biri, öğretmenlerimize nöbet ücreti verilmesi konusunda.

Diğeri yetiştirme kursları ile ilgili. Yeni dönemde öğretmenlerimize nöbet ücreti verileceğini düşünüyorum. Ama bunun rakamsal boyutu hakkında şimdiden bir şey söylemek zor. O konu bakanlar kurulunun takdirinde. Ama bunun rakamsal boyutu hakkında şimdiden bir şey söylemek zor. O konu bakanlar kurulunun takdirinde." diye açıklamada bulunarak 2015-2016 eğitim öğretim yılında öğretmenlere nöbet ücreti verilmesi ile ilgili yeşil ışık yaktı. Ancak önümüzde bir koalisyon sözkonusu ve bu durumun öğretmenlere nöbet ücretine nasıl yansıyacağı da merak konusu olacak.


Kamuajans.com


 
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim