Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere kendilerini iyi hissettirecek şeyler

Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı politikalarında yapılan ve öğretmenlerden bağımsız alınan kararlar yüzünden bir çok öğretmenimiz mesleğinde mutsuz hale geldi. Sitemizde de yer verdiğimiz bir çok konuda öğretmenlerin taleplerinin göz ardı edilmesi öğretmenlerde tükenmişlik sendromunun hat safaya ulaşmasına sebep oldu. Tükenmişlik sendromu yaşayan öğretmenlerden yüksek verim beklenmesi olanaksızdır. Bakanlık yetkililerinin öğretmenlerin motivasyonlarını artırıcı çalışmalara ağırlık vermesinin zorunlu olduğu aşikar.

Bu zor şartlarda öğretmenlerimizin de bazı küçük hamlelerle tükenmişlik sendromundan kurtulabilmeleri mümkün. Gün içerisinde uygulayarak öğretmenlik mesleğinden daha fazla haz almamızı sağlayacak bazı davranışlar şunlar:

  • Öğrencilerinizle ders içerisinde ya da ders dışında eğlenmeyi ihmal etmeyin Öğrencilerle şakalaşmak espriler yapmak aranızdaki iletişimi güçlendireceği gibi derse karşı motivasyonu da artırır.
  • Sağlığınızı ihmal etmeyin: Güne iyi bir kahvaltıyla başlamak size kendinizi iyi hissettireceği gibi iyi bir uyku alarak güne başlamınız da daha sakin ve daha az sinirli olmanızı sağlar. Günlük egzersizler sizin daha zinde kalmanızı veders işlerken enerjinizin yüksek olmasını sağlar. Rahat ve şık elbiseler pozitif düşünmenize ve kendinizi mutlu hissetmenize yardımcı olacaktır.
  • Yeni , farklı ve ilginç şeyleri araştırın ve bunları öğrencilerinizle paylaşın.
  • Mesai arkadaşlarınzıa ya da diğer öğretmenlere yardım edin. Mesleki konularda yazılar yazabilir bunu internette paylaşabilirsiniz. Mesleki deneyimlerinizi bir blog açarak paylaşabilirsiniz. Ya da öğrencilerle yaptığınız etkinlikleri , workshopları ve materyallerinizi diğer öğretmenlerl paylaşabilirsiniz.
  • Bir aileye kendini iyi hisettirin. Öğrencileri sürekli problem davranışları olduğunda ararız. Alışılmışın dışına çıkarak bir kaç öğrencinizin ailesini arayarak ne kadar başarılı , istekli ya da uyumlu olduğunu söyleyin. Bu sözleri duymak ailelerin hoşuna gidecektir. Onların mutluluğu sizi de mutlu edecektir.
  • Optimist olun. Olaylara olumlu yanlarından bakmayı alışkanlık haline getirirseniz hem mesleki hem de özel hayatınızda daha mutlu olursunuz.
  • Sınıfınızda düzenleme yapın. Alışıla gelmiş sınıf düzeninin dışına çıkarak sınıfınıza bir farklılık getirin. Bu hem öğrencilerinizin hem de sizin kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Sınıfınıza çiçek getirebilir , bir canlı besleyebilir ya da kokulu eşyalar ile sınıfınızın havasını değiştirebilirsiniz.
  • Öğrencilerinize daha fazla güvenin. Öğrencilerinizin deneyimlerini uygulayacakları projeler sunun. Onlara rehberlik ederek sonuca ulaşmalarına yardım edin. Bu hem onları hem de sizi iyi hissettirecektir.
  • Bilim insanı olun.
  • Gülümseyin. Gülümseyerek hem meslektaşlarınızın hem de öğrencilerinizin size karşı bakışlarını değiştirebilirsiniz. Bu sayede enerjinizi yükseltebilirsiniz.

http://www.edutopia.org/blog/ten-tips-to-avoid-teacher-burnout-ben-johnson  bağlantısındaki yazıdan esinlenerek hazırlanmıştır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol