Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere İşkence Mi Yapılıyor?

Öğretmenler için yorucu ve uzun bir yoldur tayin süreci..

Öğretmenlerin tayin süreci nasıl gerçekleşir? Hangi sorunlarla karşılaşılır?

 

Bir öğretmenin tayini başka bir okula çıktığı zaman bu öğretmen ilişiği nasıl kesecektir? Uzun bir süreç midir? Bu süreçte öğretmenler neler yaşar ve neler hisseder?

 

Bir öğretmenin tayini başka bir okula çıktığında öncelikle öğretmenin nasbolunduğuna dair kararnamenin okula gelmesi gerekir. Kararname okula geldiğinde kararnamede eğer şu tarihte okuldan ayrılmalı, bu tarihte ilişik kesmeli gibi bir ibare yoksa öğretmen okul idaresine gider ilişik kesmek için. Burada öğretmen kurumundan hemen  kat-ı alaka edeceğine zannedebilir. Oysa öğretmen için önce personel nakil bildirimi hazırlanır. Bu bildirimle birlikte ise görevden ayrılma yazısı yazılır. Öğretmenin okulda tutulan dosyası eğer okul idaresi insaflı ise hemen elden alır, gittiği kuruma iletsin diye. Ancak okul idaresi kılı kırk yaran cinsten ise bu kez dosyanın gittiği okuldan istenmesi gerektiği bildirilir öğretmene.  Gittiği okul da öğretmeni sıkıştırır hocam dosyanı göndersinler diye.

 

Öğretmene maaş bildirim ve görevden ayrılma yazısı verilir. Haydi hocam Milli Eğitim Müdürlüğüne   git. Bunları imzalat denilir. Öğretmen elinde belgeleri Milli Eğitim Müdürlüğüne gider. Burada tahakkuk birimine yönlendirilir. Tahakkuk birimi ise iki milli eğitim müdür yardımcısının kaşesini personel bildirim belgesine basarlar. Hocam bunları Milli Eğitim Müdür  yardımcılarına imzalat derler. Öğretmenim bir milli eğitim müdürünün kapısında şansı varsa beklemeden belgeleri imzalatır. Eğer Milli Eğitim Müdür yardımcısının işi varsa bekler öğretmenim.Oysa öğretmenlerimiz okula gelen vatandaşı anında karşılarlar ve saygı ile yer gösterirler. Normal bir vatandaş geldiğinde de vatandaşımız milli eğitimde hürmet ve saygı görür hem de öğretmenin görmediği kadar. Öğretmenim her iki milli eğitim müdür yardımcısına belgeyi imzalatınca tahakkuk bu kez ona : Hocam Muhasebe Müdürlüğüne gideceksin. Bu belgeleri imzalatacaksın der. Öğretmenim muhasebe müdürüne gider. Belgeyi imzalatır. Muhasebe müdürü hocam bir nüshasını karşıya bırakın der. Öğretmen imzalattığı belgenin bir nüshasını muhasebe birimine bırakır. Daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğüne tekrar yönelir. Milli eğitimde tahakkuk birimine gider ve imzalattığı bildirimin birini de Milli Eğitimin tahakkuk servisine bırakır. Bittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Öğretmen görevden ayrılış üst yazısının bir nüshasını da atama bölümüne bırakır. Elinde iki adet personel nakil bildirimi kalmıştır. Bunlardan birini eski görev yaptığı okula götürür.Öğretmenim aklını kullanırsa eğer okulun milli eğitimde bulunan posta kutusuna bırakır. Daha sonra da yeni başlayacağı okula bildirim belgesini götürür.

 

Bizler e-okul sisteminde öğrencilerimizin naklini kolayca yapabiliyoruz. Hem de hiç bir veriyi kaybetmeden. Kontenjan.meb geliştirilse ve öğretmenler de yer değişikliklerini e-nakille yapsa.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Malie Bakanlığı otursa da bu işe bir yazılım yapsa hem yüzlerce öğretmenin Milli Eğitim ve muhasebe müdürlüklerinde beklemelerinin önüne geçilir, hem milli eğitim ve muhasebe müdürlüğü gereksiz iş süresi kaybı yaşamaz hem de milli eğitim müdür yardımcılarının yanına girmek öğretmenlerin kabusu olmaktan çıkar. Elektronik ortamın yaşandığı günümüzde mebbis vb sistemler geliştirilmeli ve her şey daha da kolaylaştırılmalıdır.

 

Murat POLAT

Eğitimci

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim