Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere hak ettiği değer verilsin!

Milli Eğitim Bakanlığının büyük tartışmalara yol açan öğretmene rotasyon için başvuruları almaya başladı. 20 Temmuz’da başlayan öğretmenlerin yer değiştirme başvuruları 24 Temmuz’a dek sürecek, atamalar ise 29 Temmuz’da yapılacak.

Aynı eğitim kurumunda 15 yıl görev yapan öğretmenlerin zorunlu rotasyona tabi tutularak başka okullara gönderilmesine tepkiler sürüyor.

MEB’in ısrarla vazgeçemediği bu uygulamaya bir tepki de CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça’dan geldi.

“EĞİTİM SİSTEMİ LABİRENTE DÖNDÜ”

Milli Eğitimin öğretmenlere uyguladığı rotasyon uygulamasını eleştiren Havutça, Milli Eğitim Bakanının eğitim sistemini alt üst eden uygulamalarından birini daha hayata geçirmesinin, hem öğretmenleri hem öğrencileri mağdur edeceğini belirtti.

Havutça yaptığı açıklamada; ‘’ Dershaneleri bir hırs uğruna kapatmaya çalışan AKP iktidarının, okul müdürlerini görevden alması ve son olarak öğretmenleri rotasyona tabi tutması, eğitim sistemini içinden çıkılmaz bir noktaya taşımıştır’’ dedi.

“ORYANTASYON SÜRECİ KAYIPLARA SEBEP OLUR”

Milli Eğitim Bakanlığının, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ndeki rotasyon kararında, ’’canla başla öğretmenlik görevini yürütmeye çalışan eğitimcilerimizi yerleşik düzenlerinden etmenin altında başka nedenlerin yattığını’’ vurgulayan Havutça; ’’Öğretmenlerimizi mağdur ederek, çocuklarımızın geleceğiyle oynanmaktadır. Rotasyona uğrayan öğretmenler gittikleri okullarda öğrencilerini tanımak için, öğrencilerde yeni öğretmenlerini tanımak için güçlükler çekecektir. Bu oryantasyon süreci hem öğretmenler için hem de öğrenciler için kayıplara sebep olacaktır. Milli Eğitim Bakanının bu rotasyon sevdasından vazgeçmesi, ülkemizin geleceğini şekillendiren öğretmenlerimizin de hak ettiği değeri görmesi noktasında mevcut hükümeti de bir kez daha uyarıyorum’’ dedi.

ÖĞRETMENE NÖBET ÜCRETİNDE ÖNEMLİ GELİŞME!

Geçtiğimiz dönem Milli Eğitim Komisyonunda görev yapan CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, tuttukları nöbet hizmetleri karşılığında öğretmenlere mesai ücreti ödenmesinin sağlanması amacıyla hazırladığı Kanun Teklifini de Meclis Başkanlığına sundu. Milletvekili Namık Havutça tarafından hazırlanan “652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”, Öğretmenlere nöbet hizmetleri karşılığında mesai ücreti ödenmesini öngörüyor.

Kanun Teklifi ile, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye bir ek madde ekleniyor. “Nöbet ücretleri’’ başlığı ile düzenlenen ek maddeye göre; Öğretmenlere nöbet hizmetleri karşılığında mesai ücreti ödenecek, bu ücretler MEB bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak, ödenecek ücretin miktarı ise MEB tarafından belirlenecek.

Hazırlanan Kanun Teklifinin gerekçesinde;

-Öğretmenlerin % 81’inin kredi kartına borçlusu olduğu, %79’unun bankaya borçlu olduğu, %41’inin esnafa borçlu olduğu, %39’unun şahıslara borçlu olduğu, %40’ının ise anne ve babasından maddi destek aldığı,

-Öğretmenlerin asıl işleri eğitim olması gerekirken ekonomik zorluklar nedeniyle %27’sinin ek iş yaptığı, bu ek işler arasında boya/badana, tamirat, alım-satım, taksicilik/şoförlük, pazarcılık/işportacılık gibi işlerin de yer aldığı,

-Ülkemizde öğretmenlerin asli işlerinin yanında ücret almadan okulda başka işlerin yanı sıra nöbet tutma işini de yaptıkları ve bu işler karşılığında ücret almadıkları,

-Öğretmenlerin yıllık çalışma süresinin OECD ülkelerinde 1.652 saat iken Türkiye’de 1.840 saat olduğu, OECD ülkelerindeki öğretmenlerden daha fazla çalışan eğitimcilerin ücretsiz nöbet tutmaya zorlandığı bilgileri de yer aldı.

 

Kaynak: sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim