Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere 2 Kere Zorunlu Hizmet Mağduriyeti Giderilmeli

Memur iken kurumlararası atama yolu ile Milli Eğitim Bakanlığına öğretmen olarak geçenler ikinci defa zorunlu hizmet'e zorlanmaktadır. Yani memurlukları süresince zorunlu hizmet görevlerini yerine getirip öğretmen olduğunda da tekrar zorunlu hizmet yapmaları istenmektedir. Bu çok büyük bir haksızlık. 06/05/2010 yılında Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin yayınlanması ile beraber o andaki tüm öğretmenlere zorunlu hizmet muafiyeti getirildi. Bence çok gereksiz bir uygulama idi, şimdi ise yetkililer doğuda öğretmen bulamamaktan yakınıyorlar. Hiç  doğu yüzü görmemiş on binlerce öğretmen var. O tarihte muaf olan öğretmenlerin gitmediği zorunlu hizmete ise önceki memurluklarında zorunlu hizmeti yapmış olmalarına rağmen ikinci defa zorunlu hizmete tabi bırakılıyorlar. Normalde devlet memurunun zorunlu hizmet yapması esastır fakat ikinci defa yapması hak gaspına neden olmaktadır. Hele ki zorunlu hizmetini hiç yapmayıp bir yönetmelikle muaf olmuşların olduğu öğretmen camiasında hak kaybına sebep oluyor.

 

06.05.2010 Tarihinden sonra memurluktan öğretmenliğe geçenlerin suçu ne, sırf bu tarihten önce bakanlığa öğretmen olarak geçememeleri mi. Öğretmenler de devlet memurudur sadece eğitim öğretim sınıfı içinde yer alır ve diğer memurlarda olduğu gibi bazı yükümlülükleri vardır. Zorunlu hizmet de bunlardan biri. Peki memuriken yapılan zorunlu hizmet öğretmenliğe geçince birden nasıl silinebiliyor bu bir hak kaybı değil mi, onlar önceki görevlerinde de devletine ve milletine hizmet edip zorunlu hizmet sayılan bölgelerde görevlerini yerine getirdiler. İkinci defa zorunlu hizmete tabi tutulması büyük bir haksızlık oluyor onlara kimi 18 yıl memurluk yapıp ve yıllar öncesinde zorunlu hizmetini bitirip MEB'de öğretmenliğe geçmiş ve şimdi onlardan tekrar zorunlu hizmet tabi olmaları ve ona göre eğitim kurumlara geçmeleri isteniyor. Birçoğu ikinci defa zorunlu hizmete tabi oldukları şaşkınlığı yaşarken bazıları da bu yer değiştirme süresinden sonra resen atamaya tabi olacak ve kendi rızaları dışında zorunlu hizmet alan okullara yollanacaklar. Biri bu haksızlığa dur demeli. Anadolu Eğitim Sen'in yaptığı acil kodlu resmi başvurusunu MEB bir an evvel işleme koyup bu arkadaşların mağduriyetini gidermelidir. Üstelik çoğunluğu 28 şubat mağduru, 28 şubat sonrasında engel durumlar yüzünden öğretmen olamamışlar ve başka kurumlarda memur olabilmişler. Geçtikleri yerde de zorunlu hizmet yükümlülüklerini yerine getirmeye çalışmışlar.

 

 

Çoğunluğunu 28 şubat mağdurlarının oluşturduğu kurumlararası ile MEB'e öğretmen olarak geçen öğretmenlere memurken yaptıkları görevden ötürü zorunlu hizmet muafiyeti verilmelidir. 28 şubat sürecinde ve sonrasında çoğu öğretmen MEB'de görev alamadığı için devletin başka kurumlarında memur olarak çalışmak zorunda kalıp kendi mesleklerini yerine getiremediler. Sürecin normalleşmesi sonrasında ise kendi mesleklerini yapma fırsatı bulanlar kurumlarası ile MEB'e öğretmen olarak atandılar. Kimileri polis idi kimisi başka kurumda memur. Memur olarak çalışırken ise zorunlu hizmet bölgelerinde görev yaptılar fakat öğretmen olarak göreve başladıklarında ise zorunlu hizmete sıfırdan başlandığı için hepsi mağdur oldu. Zaten 28 şubat sürecinde öğretmen olamamakla mağdur olan arkadaşlar şimdi ise yıllarca yaptıkları memurluktan sonra öğretmenlikte zorunlu hizmete tekrar tabi tutulmak ile bir başka mağduriyet yaşıyorlar.

 

 

06.05.2010 Tarihinden önce diğer bakanlıklarda eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki diğer sınıflarda görev yapmakta iken, söz konusu tarihten sonra Millî Eğitim Bakanlığı'na kurumlar arası atama yolu ile öğretmen olanların zorunlu çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme başvurusu yapmak zorunda kalmışlar ve 06.05.2010 tarihinden önce devlet memuru olarak yaptıkları zorunlu hizmet görevlerini ikinci defa yapacak olmaları büyük haksızlığa neden olmaktadır. Bu Yüzden Anadolu Eğitim Sen'in belirttiği gibi 06.05.2010 tarihinden önce diğer bakanlıklarda eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki diğer sınıflarda görev yapmakta iken, söz konusu tarihten sonra Millî Eğitim Bakanlığı'na kurumlar arası atama yolu ile öğretmen olarak atananlara, ikinci defa zorunlu hizmete tabi olmamaları için zorunlu hizmet muafiyet getirilmesi ve yapılacak il içi- iller arası yer değiştirme işlemlerine başvuru hakkı tanınması gerekir. Zorunlu hizmet muafiyeti aslında yanlış kelime bile olur çünkü bu arkadaşlar zaten öğretmen olmadan zorunlu hizmet alanlarında çoğunluğu bitirmiş haklarının  geri iadesi demek gerekir.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığının bir an evvel Kurumlararasından öğretmen olanlara ikinci defa zorunlu hizmete tabi tutulmasından kaynaklı mağduriyete son verip haklarını geri iade etmesi ümidi ile…

 

 

Saygılarımla

 

 

Sedat DEGER/  Eğitimci   Yazar

Kaynak: http://Mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim