Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerden Sertifikaya Yönelik Alan Değişikliği Talebi

Aralık 2014 te biz uygulama eğitimine devam ederken 1-5 Aralık 2014 tarihinde Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği alanına geçiş için bakanlık tarafından başvurular alınmaya başlamış, 8-10 Aralık 2014 tarihinde 540 saat sertifikası olan öğretmenlerin alan değişikliği yapılmıştır. Ve bu öğretmenler 2. dönem Şubat ayında görevlerine başlatılmıştır.

( Yani atamalar bizim kursumuzun bitimine 3-4 hafta kala yapılmış, göreve başlatma ise kursumuz bittikten sonra yapılmıştır) Bu alan değiştirmede bizlerin başvurusu kursu tamamlanmadığımız için kabul edilmemiştir.  Kurs tarihlerine karar veren ve bu kursu açan bakanlık kurs devam ederken , uygulama eğitimini önceki gorevlendirmeleriyle özel eğitim okullarında tamamlamış ve 540 saatlik sertifikasını almış olan öğretmenlerin alan değişikliğini yapıp, bizleri birkaç hafta beklemeyerek mağdur etmiştir.

Kurs bitiminde veya 2015 yılı içerisinde bu mağduriyetimizi giderici herhangi bir duyuruda (adımda) bulunulmamistir.    Konu ile ilgili magduriyetimizin yanı sıra ; toplam öğretmen açığının ilk sırasında 15.777 ile özel eğitim branşının olduğunu biliyoruz. Şubat atamasında özel eğitime açık sayısının 4'te 1 oranında atama yapılacağından bu sayının 4bine yakın olduğu görülüyor. Bu branşa bin'e yakın atama bekleyen mezunun olduğu ve 3bin atamanın boş kalacağı düşünülüyor.

Meb boş kalan özel eğitim sınıflarına özel eğitim alanında eğitim almamış ücretli öğretmenlerle mi doldurmayı düşünüyor yoksa tecrübe sahibi bu alanın içerisinde olan 540 saatlik sertifikaya sahibi alan değişikliği bekleyen öğretmenlerle mi? Özel Eğitim'de daha fazla kayıp yaşanmaması adına MEB'in harekete geçmesini bekliyor ve biran önce sertifikaya yönelik alan değişikliğinin yapılmasını talep ediyoruz. Sertifikaya yönelik alan değişikliği bekleyen öğretmenler 

 

Kaynak: www.kamuajans.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim