Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Uyuyor Mu!

Ancak sayıları 700 Bin'i aşkın öğretmenden taslakla ilgili düşüncesini dile getirenlerin sayısı 3 Bin'i bulmadı. Katılım modülünden tasarıya ilişkin görüş, öneri ve değerlendirmede bulunan öğretmen sayısının azlığı öğretmenlerin kendi gelecekleri ile ilgili önemli kararlara kayıtsız oldukları değerlendirmelerine neden oldu.

Bilindiği üzere son 2 yıl içinde yapılan kanun ve kanun hükmünde kararnamelerden dolayı öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği ile ilgili Bakanlık nezdinde çalışmalar yapıldığı,  Taslağın internet sitesinde yayımlanıp görüşler alındıktan sonra alan çalışmasına ve bölgesel çalıştaylar yapılmaya devam edildiği haberleri alınmaktadır.  Bakanlık yetkililerinden alınan bilgilere göre taslağa yaklaşık 2700-3000 arası görüş geldiği bildirilmektedir. Yaklaşık 800.000 öğretmeni ilgilendiren bir yönetmelik taslağına yapılan görüş ve önerinin beklenenin çok altında kaldığı, öğretmenlerimizin konuya kayıtsız kaldığı veya böyle bir çalışmadan habersiz oldukları anlaşılmaktadır. Zira Yönetmelik taslak şekliyle yayımlanırsa özellikle zorunlu yer değişikliği bir başka deyişle rotasyon uygulanması, fen ve sosyal bilimler liseleri ile bilim sanat merkezlerine hizmet puanı üstünlüğüne göre öğretmen ataması, eş durumu tayinlerinde aynı yerde üç yıl aralıksız prim ödenmesi vb. konularda telafisi güç durumların yaşanacağı aşikardır.

Milli Eğitim Bakanlığının çalışan sayısının fazla olması nedeniyle yapılan her mevzuat değişikliğinden olumlu-olumsuz binlerce insanın etkilendiği düşünüldüğünde Yönetmelik taslağının nihai çalışmalarına bütün paydaşların (Başta konunun doğrudan muhatabı olan öğretmenler, Devlet Personel Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, Sendikalar, İnsan Kaynaklarından sorumlu personel v.b ) görüş ve önerilerinin alınması, bölgeler arası hizmet puanı ve ücret dengesizliğini de kapsayacak ve doğu illerinde görev yapan öğretmenlerin uzun süre bu illerde görev yapmasını sağlayacak şekilde sonlandırılması Ülkemizin geleceği açısından büyük önem arz etmektedir.

Bu bağlamda öğretmenlerimizin  özellikle zorunlu yer değişikliği mevzusunu sorgulamalarını yönetmelikte yapılması düşünülen  konuları yakından takip etmelerini görüş ve önerilerini en üst perde de dille getirmelerinin kendi yararlarına olacağını tavsiye ediyoruz.

Saygılarımla…

kaynak: kamuhavadis.com

Anahtar Kelimeler:
Öğretmenler Uyuyor Mu!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim