Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLER TEDiRGiN VE KORKUYOR

Şırnak'ın Cizre ilçesindeki çatışmalar nedeniyle kısa mesaj atılarak bölgeden ayrılmaları sağlanan öğretmenlerin görev yerlerine dönmeleri istendi. Ancak Cizre'de eğitime devam etmek için hiçbir koşul sağlanmış değil. İlçede bütün okullar zarar görmüş durumda
 Şırnak'ın Cizre ilçesindeki çatışmalar nedeniyle kısa mesaj atılarak bölgeden ayrılmaları sağlanan öğretmenlerin görev yerlerine dönmeleri istendi. Ancak Cizre'de eğitime devam etmek için hiçbir koşul sağlanmış değil. İlçede bütün okullar zarar görmüş durumda.

Sokağa çıkma yasakları nedeniyleadeta savaş alanına dönen Şırnak'ın Cizre ilçesinde 79 gün sonra kalkan yasak, yaşanan tahribatı gözler önüne serdi. Binaların kullanılamaz hale geldiği ilçede okul ve hastaneler de büyük zarar gördü.

GERİ DÖNÜN MESAJI

İlçedeki savaş alanını andıran görüntülere rağmen Şırnak Valisi Ali İhsan Su, kamu düzeninin sağlandığını ifade etmişti. Bu açıklamanın ardından daha önce bir kısa mesajla gönderilen öğretmenlere, bu sefer dönmeleri için mesaj atıldığı ortaya çıktı.

DUYGUSAL ÇÖKÜNTÜ VAR

79 gün önce eğitim ve öğretim sürerken bir kısa mesaj ile bin 300 öğretmen bir gün içinde ilçeyi terk etmişti. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, ilçede evlerin dahi kullanılamayacak hale geldiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Eğitim faaliyetlerinin bu ortamda başlaması çok zor. Okulların birçoğu kullanılamaz hale geldi. Bu binaları tadilattan geçirseniz dahi duygusal çöküntüyü öyle kolay tamir edemezsiniz. Çünkü insanlar daha can güvenliğinin sağlandığından emin değil. Bu iş öğretmenlere ilçeyi terk edin sonra işinize dönün mesajlarıyla olmaz” diye konuştu. Eğitim Sendikası Cizre temsilcisi Osman Tetik öğretmenlere çarşamba günü mesaj geldiği bilgisini paylaştı.

ZARAR GÖRMEYEN OKUL YOK

İlçede bulunan okulların hemen hepsinin sokağa çıkma yasaklarında zarar gördüğüne dikkat çeken Tetik şunları anlattı:

“Cizre'de 101 tane okul bulunuyor. Özellikle yasakların sürdüğü bölgelerdeki okulların bazıları karakola dönüştü. 20-25 okul ise kullanılamaz hale geldi. Bölgelerdeki çatışmalar nedeniyle zarar görmeyen okul yok. Ama bu işin bu kadar kolay olacağını sanmıyorum. Çünkü Cizre adeta savaştan çıktı. Bu kadar yarayı sarmak bu kadar kolay değil.

TRAVMATİK BİR SÜREÇ BEKLİYOR

Cizre'de daha önce mesajla ayrılan öğretmenlerin döndüklerinde psikolojik bir travma süreci yaşayacağına dikkat çeken Karaca şunları anlattı: “Öğretmenlerin ve öğrencilerin bedensel ve beyinsel olarak hazırlanması zaman alacaktır. Yasak başladı okulları kapatın, yasak bitti okulları açın demekle eğitim faaliyeti sürdürülemez.”

ÖĞRETMENLER TEDiRGiN VE KORKUYOR

Cizre'de yasağın başlamasıyla ilçeyi terk eden öğretmenlerin korkulu ve tedirgin olduğunu söyledi. İsmini vermek istemeyen bir öğretmen şunları anlattı: “Bizi bir mesajla geri çağırdılar. Şimdi de bir mesajla tekrar gitmemizi istiyorlar. Geri döndüğümüzde nelerle karşılaşacağımız hakkında hiçbir fikrimiz yok. Nerede kalacağız, öğrenciler bize nasıl davranacak, halkın tepkisi olacak mı? Bu konuda bize hiçbir açıklama yapılmadı. Bir öğretmen olarak tedirginim ve korkuyorum.”

 

Kaynak: http://www.personelmebhaber.net/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim