Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Tarihsel Göreve Devam

Ulusal Eğitim Derneği’nden Öğretmenler Günü Mesajı: Öğretmenler Tarihsel Göreve Devam

 

Millet mekteplerinde Mustafa Kemal Paşa’nın başöğretmenliği kabul etmesinden doğan 24 Kasım Öğretmenler Günü bütün öğretmenlerimize kutlu olsun.

 

Ülkemizde modern öğretmenliğin kuruluş tarihi olan 16 Mart 1848’den beri bağımsızlık, aydınlanma ve halkçılık düşünceleri çevresinde yeni kuşakları yetiştirmek için canla başla çalışan, baskılar karşında yılmayan öğretmenlerimizi saygıyla anıyoruz. Türkiye’nin bağımsızlık savaşının kazanılmasında, halkın akıl ve bilimle donatılması ve çağdaşlaşmasında öğretmen ordusunun büyük bir emeği vardır. Onlar hükümetler tarafından desteklenmedikleri, geçim sıkıntısı içinde bulundukları dönemlerde de bu yurt ve ulus görevine sımsıkı bağlı kaldılar.

 

Bugün öğretmenlik mesleğinin karşılaştığı en büyük sorun, bu mesleğin alalade bir konuma indirgenmek istenmesidir. Emperyalizmin “Küreselleşen Dünya” diye tanımladığı günümüzde öğretmenlerden beklentisi, uluslararası kapitalizmin ihtiyaçlarına ayak uydurması, halk için yüce ideallerle bağını koparmasıdır. Türkiye öğretmeninin yüzünü tarih önünde ak çıkartacak olan bu akıma karşı tarihsel görevinden bir an olsun sapmamasıdır.

 

Öğretmen yetiştiren kurumlarla birlikte öğretmen sendikaları ve eğitim derneklerinin günümüzdeki birincil görevi idealist öğretmenlik ruhunu beslemek ve ayakta tutmaktır.

 

Toplumun iyi öğretmene ihtiyacı büyüktür. İyi öğretmen, ülkesinin çıkarları doğrultusunda kendini yetiştiren, bilimle donanmış, öğrencilerini geleceğin özgür Türkiyesini kuracakları biçimde yetiştiren insandır. O, mesleğine aşk derecesinde tutkundur. Meslek ve özlük haklarını birlik halinde savunmada da topluma örnek olur.

 

İyi öğretmen düşünceleriyle, davranışlarıyla toplum içinde hemen fark edilir. O, yalnız dersine girdiği çocuklara ve gençlere değil, yetişkinlere de örnek olacak bir konumdadır. Mesleğinin sağladığı sihirli imkânlardan ötürü öğretmenin elindeki etkileme gücü kimsede yoktur.

 

Sevgili yurdumuz, siyasi, ekonomik ve kültürel bir çalkantı içindedir. Bu yangından ilk kurtarılacak olan ulusal eğitimdir. 150 yıldır savunma savaşları ve devrim ateşi içinde temellenen ulusal bir eğitimden vazgeçersek Türkiye’nin geleceği tehlike altına girer. Bugünkü öğretmenlerin yetiştirdikleri kuşakların 10-20 yıl sonra toplumun her alanında söz sahibi olacağını düşünürsek başarının veya ihmalin yarattığı sonuçların büyüklüğünü tahmin edebiliriz. Ya başı dik, onurlu bir toplum olacağız, ya da büyük güçlerin yönettiği çağdaş köleler topluluğu haline geleceğiz.

 

Bu bilinci taşıyan öğretmen ordusu, yarının Türkiyesinin de en büyük yapıcıları olacaktır.

 

Zeki Sarıhan

Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı

Öğretmen Dünyası Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim