Öğretmen Diyarı

Öğretmenler soruyor: Alan değişikliğinin kime ne zararı var?

Alan değişikliği isteyen öğretmenlerden elimize ulaşan yazıyı sizlerle paylaşıyoruz:

DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İÇİN CAN SUYU OLACAKTIR DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİN KİME NE ZARARI VAR Kİ ?

Kamuoyunda alan değişikliği denilince sınıf öğretmenliğinden branş öğretmenliğine geçiş gibi bir yanlış algı var. Diplomaya yönelik alan değişikliği 4 yıllık mezun olduğumuz alana geçişimizi sağlayan bir yer değiştirme şeklidir.

Diplomaya yönelik alan değişikliği kimleri kapsıyor ve kimler alan değişikliği yapacak? 
2012'de yan alan değişikliğine mecbur bırakılan öğretmenlerin kendi alanına dönmesini sağlayacak. Alanı dışına atanan öğretmenlerin kendi alanına dönmesini sağlayacak ki bunların sayısı yok denecek kadar az çünkü hemen hemen hepsi 1995-2010 yılları arasında yapılan alan değişikliği ile kendi alanlarına döndüler. Ve bin bir zorlukla 2.üniversiteyi bitiren öğretmenlerin eğitimini aldığı alana geçmesini sağlayacak.

Yani burdan anlayacağınız diplomaya yönelik alan değişikliğinin amacı her öğretmenin eğitimini gördüğü ve uzmanı olduğu alanda çalışmasını sağlamak. Şimdi biz size soruyoruz her öğretmenin uzmanlık alanında çalışmasının kime ne zararı olacak? Tabiki zararı olmayacağı gibi eğitim ve öğretim açısından çok önemli fayda sağlayacak.

Peki Milli Eğitim Bakanlığı neden diplomaya yönelik alan değişikliğine pek yanaşmıyor? 
Milli Eğitim Bakanlığı da aynı yanlış algıya sahip; diplomaya yönelik alan değişikliğini sınıftan branşa geçme olarak algılıyor ve diplomaya yönelik alan değişikliği yaparsak branşçı atama sayımız azalır gibi açıklamalarda bulunuyor. Şuan diplomaya yönelik alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin 3 te 2 si branş öğretmeni ve bunu diplomaya yönelik alan değişikliği gruplarında yaptıkları resmi araştırmayla kanıtladılar. Birçok haber sitesinede bu durumu servis ettiler. En son 2013'te yapılan diplomaya yönelik alan değişikliği sonuçlarını incelediğimizde çok az sınıf öğretmenliği normu açılmasına rağmen branş öğretmenliğinden sınıf öğretmenliğine dönen kişi sayısı 1.330 kişi. Bu da şunu gösteriyor; Milli Eğitim Bakanlığı sınıf öğretmenliği normlarının hepsini açıp diplomaya yönelik alan değişikliği yapsa bırakın branşlarda norm daralmasını aksine birçok branşta norm açılması yaşanacak.

Burdan Milli Eğitim Bakanlığı'na açık çağrıda bulunuyoruz kimseye hiç bir zararı olmayan ve 5-10 bin öğretmen, 300 bin öğrenci ve ailelerinin huzur bulmasını sağlayacak diplomaya yönelik alan değişikliğinin en geç mart ayının ilk haftasında ve en az 40 tercih hakkı verilerek yapılmasını istiyoruz. Lütfen artık sesimizi duyun.

 

Kaynak: http://www.egitimajansi.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Rahmi 2 yıl önce

Zararı insanların hakettiği mezun olduğu alanlarda çalışmasınlar. Mantığı ikgm başında eğitimden biri olmalı Meb ten özel den veya şirketten değil

Avatar
Yasasintatil 2 yıl önce

Mezuniyet alanımıza dönmek hakkımız hakkımızı istiyoruz

Avatar
sınıf 2 yıl önce

sınıf öğretmenliğine geçmek istiyorum yeter artık ya 2012 den beri bekliyorum

Avatar
Sinex 2 yıl önce

diplomaya alan değişikliği bekleniyor, hemde 2 yıldır

Avatar
Ali KAYA 2 yıl önce

Diplomaya yönelik alan değişikliğini bekliyoruz. Ancak kime zararı var da yapmıyorlar anlamış değilim? EMEK SARF EDİP, onca zaman ayırıp ikinci üniversiteyi okuyayım ama alan değişikliği yapamayayım....hakkım haram olsun. Emeğimin karşılığını almama engel olanlara....

Avatar
ede 2 yıl önce

Hakların okumanın gelişmenin liyakatın emeğin değer etmediği tek zaman ve tek bakanlık

Avatar
İlker Öğretmen 2 yıl önce

Diplomaya dayalı alan degisikligi takvimi acıklansin artık.Sanki butun sinif ogretmenleri alan degistirecek algisini da aciklama yaparak kamuoyunu bilgilendirin.Ben mezun oldugum alanda calismak istiyorum.Kimsenin alaninda gozum yok.Hak olan Diplomamda yazan alana gecmek istiyorum.Sesimizi duyun.Aciklama ve takvim gelsin lutfen.

Avatar
SUMERA06 2 yıl önce

Alan degisikligi bekliyoruz takvim aciklanmali

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim