Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Şırnak’tan sonra seminer için de yolda

Gamze KOLCU/ANKARA
Cizre ve Silopi’de pazar günü telefonlarına mesaj göndererek 3 bin 800 öğretmeni ‘hizmetiçi eğitim’ seminer programına alan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Cizre’den ayrılan öğretmenlerin eğitimi için 14 ilde 16 merkez belirledi. İlçeden ayrılan öğretmenler memleketlerinde belirlenen eğitim merkezi olmaması durumunda, kendilerine en yakın ildeki merkezde dün başlayan eğitimlere katıldı. Silopi’den ayrılan öğretmenlerin eğitim görecekleri merkezler ise henüz belirlenmedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ‘hizmetiçi eğitim’e alındıklarını ve eğitime memleketlerinde katılabileceklerini bildirmesi üzerine Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerini terk eden öğretmenlerin eğitim görecekleri merkezler belli oldu ve eğitimler dün başladı. Eğitimler, ‘Öğretmenlik Uygulama Semineri’ adıyla düzenlendi. İdareci ve öğretmenler, Türkiye genelinde belirlenen 14 ilde 16 merkezde eğitime alındı.

Erzurum, Rize, İstanbul, Mersin, Aksaray, Yalova, Aydın, Muğla, Balıkesir, Düzce, İzmir ve Samsun’da birer; Ankara ve Antalya’da ikişer merkezde düzenlenen eğitimler öğretmenlere SMS yoluyla duyuruldu.

Seminerlere her öğretmenin kendi memleketinde katılabileceğinin bildirilmesine rağmen sadece 16 yer belirlenmesini eleştiren Eğitim-Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz, “Eğitim önceden belliyse, neden merkezler şimdi belirleniyor? Binlerce öğretmen eğitim bahanesiyle ilçelerden kaçırılarak memleketlerine gönderildi. Herkes memleketine gitmişken ikinci bir iş çıkarıp merkez belirlediler. Öğretmenler de mecburen yeniden yollara düştü. MEB, attığı adım deşifre olduktan sonra telaşla eğitim hazırlığı yaptı” dedi. Bu arada Şırnak’ın ilçelerinde bulunan öğrenci yurtlarına da resmi yazı gönderilerek yurtların boşaltılmasının istendiği de öne sürüldü.

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol