Öğretmen Diyarı

Öğretmenler, Sendikaları Nöbet Ücreti Konusunda Göreve Çağırıyor

Öğretmenler, tutulan nöbet karşılığında ek ders ücreti verilmesini beklerken; yönetmelik değişikliğiyle tutulacak nöbetin süresi uzatıldı. 

 

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle; ''Öğretmenlerin nöbet görevi dersten 30 dakika önce başlar 30 dakika sonra biter, bu süre öğretmenlerkurulu kararıyla kısaltılabilir.'' şeklinde düzenleme yapıldı.

 

Eski yönetmelikte 20 dakika olan süre, 30 dakika yapılarak uzatıldı.

 

Öğretmenlerin beklentisi ise nöbetlere ek ders ücreti verilmesiydi. Konuyla ilgili sendikaların girişimleri vardı; fakat henüz önemli bir gelişme yaşanmadı.

 

Eğitim-Öğretim hizmet kolunda yetkili sendika olan Eğitim-Bir-Sen yetkilileri; "Eğitimkurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için 4 saat ek ders ücreti ödenir. Çoğu kurumda nöbetin bir karşılığı varken, eğitim hizmet kolunda bunun bir karşılığının olmaması adil değil. 'Beleş Nöbete Hayır' diyoruz."açıklamalarıyla mücadelelerinin süreceğini ifade etmişlerdi.

 

Fakat bu talep henüz karşılığını bulmadı. Aksine nöbet süresi daha da uzatıldı. Bu süreç bize gösteriyor ki başta yetkili sendika olmak üzere, sendikalar bu konuda yeterli ısrarı gösteremiyor. Girişimler yetersiz kalıyor.

 

Mebpersonel.com olarak öğretmenlerin bu haklı talebini tekrar dile getiriyoruz. Çoğu devletkurumunda olduğu gibi; öğretmenlere, tuttukları nöbet karşılığında ek ders ücreti verilmesini talep ediyoruz.

 

Sendikaları ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerini bu konuda girişimde bulunmaya davet ediyoruz.

Kaynak: İLKER ÖZTÜRK / MEBPERSONEL

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol