Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Not Verirken Bu Yönetmelik Değişikliğine DİKKAT !

 
Bilindiği gibi, 16 Haziran 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde bir takım değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerin uygulandığı ilk eğitim öğretim dönemi olması hasebiyle, sorunların yaşanmaması adına üzerinde durmakta fayda var.
 
İKY 22 maddesinin 3 fıkrası eski yönetmelikte “Öğrencilere, her dönemde bütün derslerden en fazla beş defa olmak üzere ders etkinliklerine katılım puanı verilir.”ibaresi ;  16 Haziran 2016 tarihinde yapılan değişiklikle “Öğrencilere her dönemde her bir dersin haftalık derssaati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2 den fazla olanlara ise 3 defa dersetkinliklerine katılım puanı verilir.” şeklinde değiştirilmiştir.
 
Bu değişiklik ne anlama geliyor?
Örneğin İlköğretim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi haftalık ders saati sayısı 2. Eskiden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 1 ile 5 arası ders etkinliklerine katılım puanı verilebilirken, mevcut yönetmeliğe göre 2 ders etkinlik katılım puanı verilecek şekilde sınırlandırılmıştır.
Ya da 5 saatlik Matematik dersi için mevcut yönetmeliğe göre 3 adet ders etkinliklerine katılım puanı verilecektir.
 
Bu yönetmelik değişikliği ile ne amaçlanmıştır?
Ders etkinliklerine katılım puanı sayısı kurumdan kuruma, öğretmenden öğretmene değişiklik göstermekte, bazı öğretmenler 1 katılım puanı verirken, bazı öğretmenler 1’den fazla katılım puanı verebilmekteydi. Ders katılım puanları, sınav notu gibi dönem puanını etkilediği düşünüldüğünde, tümilköğretim kurumlarında birlik sağlanması adına yapılan bu değişiklik olumlu bulunmuştur.
 
Güncel İlköğretim Kurumlar Yönetmeliği  İçinTIKLAYINIZ
 
İbrahim TONBULOĞLU
Eğitimci / Yazar
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol