Öğretmen Diyarı

Öğretmenler norm kadro fazlası mı olacak?

Geçtiğimiz hafta ortaöğretim kurumlarında yani liselerde 2017-2018 öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere haftalık ders saatleri çizelgesinde değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler önce hazırlık ve 9’uncu sınıflardan başlayacak. Kademeli geçişle diğer sınıflarda da bu değişiklikler yaşama geçecek.

Bu değişikliklerde en dikkat çeken haftada 1 saat olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgi, Görsel Sanatlar ve Müzik dersinin 2 saate çıkarılması oldu. Yine 11’inci sınıflarda okutulan felsefe dersi de 10’uncu sınıflarda zorunlu oldu.

Buna karşılık biyoloji dersi 3 saatten 2’ye indirilirken Dil ve Anlatım ile Türk Edebiyatı dersleri, Türk Dili ve Edebiyatı adı altında birleştirildi. Yine birleştirilen derslerden biri de Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü. Hazırlık sınıfı olan Anadolu liselerinde ise birinci yabancı dil dersi bu sınıflarda 6’dan 4’e düşürüldü.

Peki bu değişiklikler öğretmenleri nasıl etkileyecek?

Eğitimcilere göre ders saatlerindeki bu yeni düzenleme birçok öğretmenin norm kadro fazlası olmasına neden olacak. Bu durum da atama bekleyen 400 binden fazla öğretmen için atanma şansının azalmasına yol açacak.Haberin Devamı İçin


Pervin Kaplan

Habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim