Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLER NÖBET KARŞILIĞI ÜCRET EYLEMİNE HAZIRLANIYOR

Öğretmenler tuttukları nöbetlerin karşılığında ücret alamamalarını protesto etmeye hazırlanıyorlar.

 

Türk Eğitim-Sen’den yapılan açıklamada, meslek gruplarının hemen hepsinin nöbet görevinin karşılığı olarak ek ücret aldıkları, ancak öğretmenlerin bu duruma istisna oluşturduğu, öğretmenlerin tuttukları nöbet karşılığı ek ücret alamamasının Anayasada yer alan angarya yasağına aykırılık arz ettiği gibi; İLO Sözleşmelerine de aykırı bir durum olduğu belirtildi.

 

Problemin çözümü için konunun her türlü platforma taşındığını, ayrıca dilekçe kampanyası da başlatıldığını belirten Türk Eğitim Sen yetkilileri, 19.Milli Eğitim Şurası’nda da kabul edilen nöbetlerin ücretlendirilmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığınca bir çalışma başlatılmadığını vurguladılar.

 

Bu nedenle Türk Eğitim Sen Yönetim Kurulunca sorunun daha hızlı çözüme kavuşabilmesi adına 2014-2015 öğretim yılı II. Döneminden itibaren MEB’e bağlı tüm okul ve kurumlarda her ayın ilk haftasında (9-10-11-12-13 Şubat, 2-3-4-5-6 Mart, 6-7-8-9-10 Nisan, 4-5-6-7-8 Mayıs, 1-2-3-4-5 Haziran) “Nöbet Tutmama” eylemi yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

 

Sendikadan yapılan açıklamada nöbet eylemine katılacak üyelerin eylem öncesi okul müdürlüklerine nöbet tutmayacakları hususunda dilekçe vermesi de istenerek dilekçe örneğine Sendikanın sitesinde yer verildi.

\"memurunyeri\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim