Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLER NİTELİKSİZ Mİ ?

Ülkemizde uzun zamandır öğretmenlerin niteliği konusu gündeme getirilmektedir.En son Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI , 26 Kasım 2014 tarihinde TRT Haber’e verdiği röportajda “ öğretmen ve yöneticilerin niteliğini artıracağız…”  beyanında...

Ülkemizde uzun zamandır öğretmenlerin niteliği konusu gündeme getirilmektedir.En son Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI , 26 Kasım 2014 tarihinde TRT Haber’e verdiği röportajda “ öğretmen ve yöneticilerin niteliğini artıracağız…”  beyanında bulundu.

Siyasiler ,yöneticiler , yazarlar , çizerler hatta akademisyenler sürekli öğretmenlerin niteliksizliğinden bahsetmekte ama bir türlü öğretmenlerde ki eksikliğin niteliksizliğin ne olduğunu net bir şekilde ortaya koymamaktadır.

Sürekli öğretmenlerin niteliksiz olduğu iddiasının  doğrudan yada dolaylı olarak gündeme getirilmesi halkımızın ve öğrencilerin öğretmenlere olan güvenini sarsmaktadır.Bu durum sadece öğretmenlere değil bütün topluma zarar vermektedir.

Türk toplumunda öğretmenlerde doktorlarda işçilerde esnafta askerde…benzer dünya görüşleri ,inançlar , gelenekler ve eğitim politikaları çerçevesinde yetişmektedir.Bu meslek guruplarından birisini öne çıkararak , neredeyse bütün toplumsal sorunların kaynağının öğretmenler olduğu algısı yaratılmakta adeta öğretmenler bir günah keçisi haline getirilmektedir.Eğer bir niteliksizlik varsa Türk toplumunu oluşturan tüm sosyal ve mesleki guruplarda vardır.

Asıl tartışılması gereken konu Türk toplumunda ki insan unsurunun niteliği yada niteliksizliğidir.Unutulmamalıdır ki öğretmenlerde diğer meslek gurupları gibi bu toplumun kültüründe yorulmakta , ilkokuldan başlayarak sıralı eğitim kurumlarını bitirip mesleki olarak yeterli olduklarını ortaya koyan en üst eğitim kurumları olan üniversitelerimizden diplomalarını alıp zorlu sınavlardan sonra öğretmen olarak atanmaktadır.

Öğretmenlerde diğer meslek gurupları gibi tartışılmaz kutsal varlıklar değildir.Eğer bir sorun varsa ve gerçekten çözüme kavuşturulmak isteniyorsa öncelikli olarak sorun net olarak ortaya konmalıdır.” Öğretmenler niteliksiz…” gibi çok büyük bir camiayı zan altında bırakan toptancı ve muğlak değerlendirmelerin herhangi bir geçerliliği olamaz.Bu iddiayı ortaya atanlardan iddialarını somutlaştırmalarını beklemek hakkımızdır.

Türk milletinde var olan bütün üstün özellikler ve zayıflıklar öğretmenlerde de mevcuttur.Konunun bu çerçevede tartışılması milletimiz için daha faydalı sonuçlara yol açabilir.Toplumsal gelişme sadece bir meslek gurubunun niteliği ile değil topyekün bir zihniyet değişimi ile mümkündür.

 

A.İlyas Bekiroğlu

kamu.tv.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol