Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Neden ve Nasıl Twitter Kullanmalıdırlar?

Evet, Twitter’dan bahsediyoruz. Öğretmenler için en kullanışlı sosyal medya platformundan. Twitter öyle bir platform ki size ülke ve dünya çapındaki tüm eğitimcilerle iletişim kurabilme imkanı sunuyor. İletişim kurduğunuz eğitimcilerle hali hazırda kullandığınız ve henüz sizden başka kimsenin keşfetmediği araçları paylaşma şansınız oluyor ve buna karşılık aynı paylaşımlar sizi buluyor, gün görmemiş yöntemler duyup öğrenebiliyorsunuz. Karşılıklı fikir telakkisinde bulunmanın getirdiği zenglinliği bir düşünün. Ortak fikirlerden oluşturulması muhtemel yeni buluşları ve bunların sonucu olan ders kalitesindeki artış, aylardır hiç giymediğiniz ceketin cebinde 100 TL bulmuş gibi sevineceksiniz, emin olun. Sınıfa getirdiğiniz o ilgi çekici ve öğrencilerin dikkatini derste tutan etkileyici sosyal medyacılık hareketinizle öğrenciler sınıf ortamının artık daha eğlenceli bir mekan olduğunu düşünecekler(en azından büyük bir kısmı). Şunu dediğinizi duyar gibiyim, “gerçekten dediklerin olacak mı?” veya “çocuklar bu işe hemen o kadar ısınacak mı? hala biraz şüpheci olmayacaklar mı?” vs. Bir kaç soruda da ben kendimden ekleyeyim. Gerçekten, 140 karakter bu kadar etkileyici olabilir mi? Benim söylediklerimi kimse umursayacak mı hakikaten? Ben ve benim gibi öğretmenler gerçek manada Twitter’ı nasıl kullanmalılar?

Bu sorular ve bununla beraber bir çok sorunun cevabını bulabilmek adına size bir teklifim var. Sizin için Twitter’ın sınıf içerisinde veya dışarısında eğitimde en favori kullanım yolu hangisidir? Makalenin devamındaki yorumlar bölümüne düşüncelerinizi bekliyoruz. Bununla birlikte @GelecekEgitimde yazarak Twitter’dan da bu fikir alış verişine ortak olabilirsiniz. Paylaşımlar yeterli seviyeye ulaştığı takdirde size bu paylaşımla güzel bir infografik tasarımıyla sunmayı planlıyoruz.

 

Şimdi tekrar soralım. Öğretmenler Neden ve Nasıl Twitter Kullanmalıdırlar?

Neden?

Mesleki gelişimin sürekli olabilmesina imkan sağladığı firki üst düzeyde. İngilizcesinin kısaltması CPD. Ben bunu SMG yapmayı düşündüm ama BMW bu kısaltmayı bizden önce kapmış ve şanjımanına isim olarak koymuş :)

Yukarıda da bahsettiğim gibi dünya çapında işinin uzmanı eğitimcilerle işbirliği kurabilme imkanı

Farklı öğretmenlerin hem Twitter üzerinden hem de şahsi blogları aracılığıyla paylaştıkları nev-i şansına münhasır uygulamalara ulaşma kolaylığı

Esinilen kaynakların hem kolay hem de hızlı paylaşılması, paylaşılanlara da aynı hızda ve kolaylıkla ulaşabilme

Twitter’ı şöyle düşünün, Sanal Öğretmenler Odası

Özellikle kendin gibi düşünen kişileri keşfetmeye yardımcı olma

Profesyonel bir Öğrenme Ağı kurma, topluluk oluşturma (mesela biz, Gelecek Eğitimde)

Bu özelliklerde bir ortamın istediğin zaman, istediğin yerde elinin altında olmasının getirdiği bereket

Bir Hashtag kullanarak bir çok kişiyle bir konu üzerinde tartışma imkanı, bunu tüm dünyaya açabilme kabiliyeti

Eğitimle ilgili haberleri olabilecek en hızlı şekilde görme ve öğrenme şansı

Peki Nasıl?

Bir öğretmen bir diğerini takip eder ki biz bu kişiye “orjinal öğretmen” diyoruz. Onun paylaşımlarını beğenir ve paylaşır, hatta onunla ilgili paylaşımlarda bulunabilir.

Başka bir öğretmen de bu paylaşımı görür ve orjinal öğretmeni takip etmemesine rağmen onun paylaşımı görme şansı olur, hatta hatta onu mentionlar ve orjinal paylaşımları ile ilgili sorular sorar. İşte size Kişisel Öğrenme Ağı, gene ingilizce kısaltmasını yazayım, PLN (Personal Learning Network.)

Bu görüşmeler ve paylaşımlar başka öğretmenler tarafından da görülerek paylaşılır bu PLN büyür, büyür, büyür. Bir adam da çıkagelir ve bu paylaşımları bir infografiğe dönüştürür. :)

Evet neden ve nasıl olacağını da konuştuktan sonra gelin bunu bir deneyelim. Yukarıda yaptığım daveti unutmamanız dileğiyle, bol ve kaliteli paylaşımlar sizin olsun.

 

gelecekegitimde.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim