Öğretmen Diyarı

Öğretmenler nasıl MEB müfettişi oluyor ?

Söz konusu yönetmelikle bazı yeni düzenlemeler getirilmiştir. Bu düzenlemelerden biri de; Maarif müfettiş yardımcılığında öğretmenler için aranan 40 yaş şartının bu Yönetmelik ile 35 yaşa indirilmiş olmasıdır.

 

Bu madde en kısa sürede düzeltilmelidir.

 

Nedeni ise çok basit.

 

Bu madde 2 yönden eksik bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

 

Birincisi; yıllardır MEB'e hizmet veren öğretmenlerin kendi kurumlarında müfettiş olabilmek için önlerinin kapanmasıdır. Çünkü, 35 yaş sınırı, çok düşük bir yaş sınırıdır. Diğer bakanlıklar incelendiğinde bu yaş sınırının 40 yaş üzerinde olduğu görülecektir.

 

İkincisi; bir öğretmen kaç yaşında göreve başlıyor? Üniversiteden 25-26 yaşında mezun olan öğretmen, en az bir kaç yıl KPSS hazırlığından sonra atanabilirse göreve başlıyor. Öğretmenlerin göreve başlama yaşları 30'a yaklaşıyor. Müfettiş yardımcılğı için 8 yıl öğretmenlik yapmak gerekiyor. Yaş zaten oldu mu 38. Bu arada askerlik görevi, aday memurluk süresi vs. daha hesaplamıyoruz bunları.

 

Peki bu durumda bu öğretmen nasıl sınava girsin, nasıl müfettiş yardımcısı olsun değil mi?

 

Kısacası çok merak ediyoruz; MEB yetkilileri bu yönetmeliği çıkarırken bu sınava hem 8 yıllık öğretmenlik görevini yapmış, hem de 35 yaşını aşmamış adayları nereden nasıl bulacak?

 

Buradan MEB yetkililerine ve sendikalara sesleniyoruz: Lütfen bu çağrımızı duyunuz. Gerekli adımları atarak, en azından bu yaş sınırını 40 - 45 yaşa getiriniz. Aksi durumda, yıllarca MEB'de görev yapmış öğretmenlerimizin önü kapanacak.

 

 

Kaynak: Akın Köse TurkiyeEgitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol